Hospodářská krize v Česku již nějakým způsobem postihla více než 150.000 zaměstnanců, odhadl předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula. Někteří o práci přišli zcela, jiným firmy snížily počet pracovních dní a s tím i příjem. Číslo však zahrnuje jen podniky s odborovými organizacemi svazu Kovo, který je ovšem se 170.000 členy největším v zemi. Ïnformace o situaci v menších firmách odbory nemají.

"Kdybych řekl jakékoli číslo, tak by bylo zkreslené, protože v každou chvíli je to jiný počet lidí," uvedl Středula. Některé podniky totiž svým zaměstnancům pracovní dobu sice dočasně zkrátily, ale později opatření odvolaly.


Zcela o práci podle Středuly přišlo přibližně 25.000 lidí. Toto číslo zahrnuje nejen kmenové zaměstnance firem se smlouvami na dobu neurčitou, ale i zaměstnance se smlouvami na dobu určitou a pracovníky najaté přes pracovní agentury.

Svaz Kovo sdružuje odborové organizace mimo jiné z automobilového, elektrotechnického a leteckého průmyslu, hutnictví a metalurgie. Právě tyto oblasti výroby přitom patří v nynější krizi k nejpostiženějším kvůli poklesu poptávky na zahraničních trzích.

Podle posledních zveřejněných údajů Českého statistického úřadu tuzemská průmyslová výroba letos v lednu meziročně klesla téměř o čtvrtinu a dolů ji táhla především produkce dopravních prostředků a zařízení, která byla meziročně nižší o více než třetinu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru