Telekomunikační firma Telefónica O2 letos vyplatí hrubou dividendu 50 korun na akcii. Rozhodli o tom akcionáři na páteční valné hromadě a schválila to i dozorčí rada společnosti. Akcionáři rovněž schválili loňskou účetní závěrku firmy. O2 loni zvýšila čistý konsolidovaný zisk o 12 procent na 11,63 miliardy korun. Celkové výnosy stouply o 2,9 procenta na 64,45 miliardy Kč.

Celkově firma vyplatí na 50korunové dividendě na akcii 16,104 miliardy korun z loňského zisku a nerozděleného zisku minulých let. Padesátikorunovou dividendu Telefónica vyplácela v posledních dvou letech. Rok předtím to bylo 45 Kč před zdaněním na akcii. Při současné ceně akcie 407 korun je výnos 12 procent. Tedy o hodně více, než dokáže zajistit většina "bezpečných" penzijních a peněžních fondů nebo státní dluhopisy.

Telefónica O2 tak potvrzuje, že firmy obchodované na pražské burze by měly letos v součtu vyplatit dividendy ve zhruba stejné výši jako loni. Rekordní propad dividend, který kvůli krizi a hospodářské recesi vykazují největší světové firmy, by se jich tak týkat neměl.

Letos chce firma podle generálního ředitele Salvadora Anglady pokračovat v nabídce paušálních mobilních tarifů, bude rozšiřovat mobilní síť třetí generace. V segmentu pevných linek očekává další zpomalení úbytku přípojek díky nabídce ADSL a IPTV a konvergenčních balíčků. Firma počítá se stejnými výnosy jako loni, případně s jejich poklesem až o tři procenta.

Telefónica O2 je ze 70 procent vlastněna španělskou skupinou Telefónica, zbytek akcií se obchoduje na volném trhu. Firma měla na konci minulého roku 5,26 milionu zákazníků v mobilní síti a 1,9 milionu pevných linek.

Kolik vyplácí ostatní? Akcie lákají levnými dividendami

Ilustrační tabulka vznikla v polovině února. (Zdroj HN)

I v nejistých dobách finanční krize nabízí české akcie jednu jistotu - dividendy. Akcie jsou po mohutném propadu z loňského roku totiž nejlevnější za pět let, firmy však podle odhadů analytiků pro agenturu Bloomberg budou vyplácet stejné nebo dokonce o málo lepší dividendy.

Z dalších významných společností působícíh v Česku oznámily výsledky a výši dividendy zatím Česká spořitelna, která vyplatí na dividendách 102 korun na akcii - to je víc než trojnásobek toho, co v minulých letech. Většinu vysoké dividendy však spolkne mateřská rakouská banka Erste Bank. Jako většinový vlastník totiž získá z dividend 15,5 miliardy korun z celkové částky 15,8 miliard korun, která jde na dividendy. - VÍCE ZDE

Další velké firmy zatím zveřejnily jen zprávy o výsledcích a výši dividendy budou teprve zveřejňovat.

S napětím se čeká především na zprávy o výši dividend energetického gigantu ČEZ, tabákového koncernu Philip Morris nebo třeba Komerční banky.

Čistý zisk ČEZ se mimo jiné právě kvůli meziročnímu nárůstu cen elektřiny zvýšil za loňský rok o necelých jedenáct procent na 47,4 miliardy korun. Podle představenstva byl celý loňský rok pro ČEZ úspěšný a proto se chystá pokračovat v dividendové politice, která počítá s výplatou 50 až 60 procent ze zisku. Státu, který je většinovým vlastníkem ČEZ, by se vyšší příjem v době krize určitě hodil. Loni se vyplácely dividendy 40 korun na akcii. Letso se očekává výplata kolem 50 korun na akcii a do státní pokladny by tak díky tomu mohlo putovat 13 miliard korun.- VÍCE ZDE

Úspěšný rok měl i český rafinerský koncern Unipetrol. Zisk se mu sice propadl o 95 procent na 65 milionů korun, ale na rozdíl od svého vlastníka PKN Orlen se udržel v zisku. Největší polská rafinerie se totiž poprvé ve své historii propadla do ztráty přibližně 660 milionu zlotých.  Vedení Unipetrolu však podobně jako v jiných letech doporučilo dividendy nevyplácet.

Tabákový koncern Philip Morris zatím oznámil jen část svých výsledků na pozvánce na valnou hromadu s tím, že výše dividendy bude oznámena až na valné hromadě koncem dubna. - VÍCE ZDE.

Komerční banka loni zvýšila konsolidovaný čistý zisk na 13,2 miliardy korun po předloňských 11,2 miliardy korun. Meziročně to představuje 17,9procentní růst. Představenstvo Komerční banky navrhne dozorčí radě výplatu dividend 180 korun na akcii před zdaněním, tedy ve stejné výši jako v loňském roce. Banka by tak na dividendách rozdělila přes 6,8 miliardy korun. - VÍCE ZDE

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru