Česká republika měla ke konci loňského roku u ostatních zemí světa celkové pohledávky za 22,4 miliardy korun. Během roku 2008 tak země splatily Česku přes půl miliardy korun; například dluh Sýrie za 23,4 milionu koruny byl definitivně loni vyřešen. O stavu a vývoji zahraničních pohledávek ČR za loňský rok bude ministerstvo financí (MF) informovat na pondělním zasedání vlády.

Dluhy vzniklé z civilních úvěrů se ke konci loňského roku vyšplhaly na téměř 16,7 miliardy korun. Pohledávky ze speciálních úvěrů, které podléhají režimu utajení, činily ke konci loňského roku více než 5,7 miliardy korun. Speciální úvěry eviduje ČR u Alžírska, Libye a Kuby a týkají se například dodávek vojenského materiálu v minulosti.

Civilní úvěry činily témeř 16,7 miliardy korun

Největšími dlužníky ČR jsou podle MF Irák, země bývalé Jugoslávie, Kuba, Libye, Rusko a Súdán. V případě civilních úvěrů Česku nejvíce dluží Kuba, a to celkem přes 6,3 miliardy korun. Pravidelně v souladu s uzavřenými dohodami splácejí například Albánie, Alžírsko, Laos a Nikaragua.

Nejrizikovější je dluh Severní Koreje, který přesahuje 188 milionů korun. Situace se ovšem podle MF řeší. "Podle posledních zpráv by měla korejská delegace dorazit na jednání do Prahy v průběhu první poloviny roku 2009," uvedlo ministerstvo. Kuba naopak zatím na výzvy Kalouskova resortu k jednání o dluhu nereagovala.

Dlouhodobě své závazky neplatí i Súdán, který ovšem dluh ve výši téměř dvou miliard korun uznává. Podle ministerstva ale Súdán odmítá podniknout jakékoliv kroky do rozhodnutí mezinárodních společenství o způsobu a formě oddlužení země.

Sýrie loni v červenci zaplatila Česku přes 9,6 milionu korun a zbytek byl prominut s tím, že jej Česká republika vykázala jako zahraniční pomoc.

ČR uzavřela loni i s Kambodžou memorandum, podle kterého Česko promine Kambodži většinu dluhu, který činí 3,6 milionu dolarů. Zhruba čtvrtinu dluhu musí Kambodža ČR zaplatit; Česko ji následně využije na rozvojovou pomoc. Zbytek bude následně českou stranou odpuštěn.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru