Evropský parlament v rámci protikrizových opatření podpořil změnu legislativy a umožnil členským státům investovat více peněz z evropských fondů do bydlení. ČR se tak otevřela možnost investovat 16 miliard korun do zateplování bytů a domů. Informoval tak europoslanec a předseda Svazu měst a obcí ČR Oldřich Vlasák.

"Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodnutí Evropského parlamentu vítá, ale legislativní proces ještě není u konce. Definitivní schválení Evropskou komisí se očekává až v červnu,"
řekl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Hynek Jordán.

V České republice bylo dosud možné čerpat evropské dotace na opravy bytového fondu pouze pro takzvané problémové části měst nad 20 000 obyvatel, a to zejména na opravy společných bytových prostor.

Podpora zateplování staveb v ČR

Podle Vlasáka je možné evropské peníze z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) použít například na dvojitá skla, izolace stěn, solární panely či výměnu starých kotlů za energeticky účinnější topná tělesa. Mluvčí ministerstva byl ovšem v popisu využití prostředků opatrnější. "O způsobu využití peněz bude rozhodnuto v následujících týdnech," řekl.

Opatření se původně měla vztahovat pouze na domácnosti s nízkými příjmy, Evropský parlament však okruh možných příjemců podstatně rozšířil. "Vítám odstranění odkazu na domácnosti s nízkými příjmy, který byl problematický už proto, že jej vnitrostátní pravidla definují různým způsobem. Členské státy by měly mít možnost rozhodnout podle svých pravidel o tom, které kategorie budov budou způsobilé k financování a stanovit vlastní kritéria podle svých potřeb," řekl Vlasák.

V ČR peníze na podporu zateplování zatím proudily především ze zvýhodněných úvěrů poskytovaných v rámci programu Panel Státního fondu rozvoje bydlení. Ten však je určen pouze na opravy panelových domů. Letošní rozpočet programu Panel vláda v únoru zvýšila o 600 milionů korun na celkových 4,1 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru