Společnost Agrofert miliardáře Andreje Babiše koupila firmu Agropol. Hospodářským novinám to potvrdil přímo Babiš. Jde o největší fúzi v oboru zemědělství a potravinářství.

Hodnotu transakce zúčastnění nezveřejnili, pohybuje se v miliardách korun. Spojení už schválil také antimonopolní úřad, ovšem s některými omezujícími podmínkami.  Babiš musí odprodat sedm společností jak ze skupiny Agrofert, tak Agropolu, působících v pěti krajích České republiky.

"Jsem přesvědčeni, že spojení přispěje k stabilizaci zemědělství i potravinářství v České republice. Chceme být schopni konkurovat velkým zahraničním agrárním komplexům," prohlásil Babiš.

Agrochemický gigant Agrofert už ovládá desítky zemědělských podniků, je nejsilnějším obchodníkem s obilím v zemi, největším producentem prasat, ale i majitelem pekáren Penam, největšího masokombinátu Kostelecké uzeniny nebo mlékárny Olma Olomouc. Nekonsolidované tržby holdingu, do něhož patří přes 200 firem včetně chemiček, loni dosáhly podle informací HN 144 miliard korun.

Agropol Group podnikatele Jiřího Malúše je druhým nejvýznamnějším uskupením v agropotravinářství. Vlastní také sklady, obchoduje s obilím, vyrábí krmné směsi, a ovládá například i největšího zpracovatele kuřat v zemi, Jihočeskou drůbež Vodňany. Tržby Agropolu přesahují 14 miliard korun.

Spojením obou firem vzniká jednoznačně největší firma v oboru. Její skladovací kapacity na tuzemském trhu dosáhnou podílu zhruba 40 procent. I proto antimonopolní úřad Agrofertu nařídil, aby se kvůli fúzi zbavil některých firem v oborech nebo oblastech, kde by měl přílišnou dominanci. Přílišná závislost na Agrofertu a Agropolu vadí i části českých zemědělců.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru