Evropská komise ve středu skončila s vyšetřováním asociace MasterCard, která vydává platební karty. Utnula tak 15 měsíců dlouhý spor. Informovala o tom agentura Reuters.

Brusel už v minulosti nařídil společnosti, aby zrušila takzvané směňovací poplatky (MIF), které banka prodejce platí bance držitele karty za každou přeshraniční transakci. Mastercard se sice zavázal, že výši poplatků sníží, ale nadále je zachová.

Evropská komise bojuje proti výši poplatků delší dobu. Nelíbilo se jí, že se v každé zemi EU výrazně liší, přičemž jedny z nejvyšších společnost vybírala v Česku. Podle statistiky z roku 2007 tehdy museli obchodníci na poplatcích v Česku, Maďarsku a Portugalsku odvádět za přijetí karet MasterCard či konkurenční asociace Visa 2,5 až 3,1 procenta z celkové hodnoty transakcí.

Snížení poplatků by ušetřilo spotřebitelům stovky eur 

To bylo třikrát až čtyřikrát více než ve Švédsku, Finsku a Itálii. Tyto poplatky maloobchodníků až o 2,5 procenta zvyšují ceny, které platí spotřebitel. Zrušení či snížení poplatků by tak spotřebitelům mohlo ušetřit stovky eur ročně. Zákazník totiž na chování karetních asociací údajně doplácí dvakrát: jednou bance ve formě ročního poplatku, podruhé údajně ve formě celkově vyšších cen zboží, do nichž se prý směňovací poplatek promítá.

Americká společnost po výzvě Evropské komise sice již jednou zrušila, ale tento krok pak kompenzovala zdražením některých služeb. Nová dohoda mezi Bruselem a Mastercard počítá s tím, že společnost vrátí své ceny na předchozí úroveň, přičemž bude moci nadále vybírat přeshraniční poplatky, které ale zlevní.

"Nová metodika výpočtu mnohostranných mezibankovních poplatků (MIF) bude pro bankovní i maloobchodní sektor jasnější a podstatně sníží dosud účtované poplatky MasterCard. Provádění závazků budeme v následujících měsících pečlivě sledovat," řekla dnes novinářům eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

EK vyšetřuje kvůli stejnému problému i konkurenční asociaci Visa, ale tento případ nadále pokračuje. Mastercard se navíc s Evropskou komisí kvůli směňovacím poplatkům soudí, přičemž tento případ bude nadále pokračovat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru