Menšinoví akcionáři dveloperské společnosti Orco Property Group se ostře ohrazují proti způsobu chování vedení firmy. Ta totiž opět odložila zveřejnění hospodářských výsledků za loňský rok. Server iHNed.cz o tom informoval předseda sdružení menšinových akcionářů SOS Orco Luboš Smrčka.

"Předpokládali jsme, že výsledky budou špatné, ale způsob, jakým se vedení firmy chová ke klientům společnosti, k investorům, k financujícím bankám i k vlastním akcionářům je ještě horší. Ukazuje totiž hluboké pohrdání a nezájem, když management ponechal celý den trhy i všechny ostatní v nejistotě a očekávání výsledků, přičemž zřejmě již delší dobu velmi dobře věděl, že původně slíbený termín oznámení 31. března nesplní," uvedl Smrčka.

Okamžitá splatnost závazků

Orco opět zveřejnění neauditovaných výsledků odložilo, tentokráte na 7. dubna, údajně po dohodě s auditorem a správcem jmenovaným pařížským soudem. Ten minulý čtvrtek vyhověl žádosti Orco Property Group potvrdil ji na šest měsíců soudní ochranu před věřiteli, aby firma měla více času na provedení strategické, provozní a finanční restrukturalizace. Auditované výsledky oznámí Orco v půli května.

Orco mělo výsledky původně oznámit už 17. března, kvůli neklidné situaci na realitních trzích a obtížnému přístupu k úvěrům ale firma odložila oznámení výsledků až na 31. března. Analytici očekávají ztrátu zhruba mezi 100 až 115 miliony eur. Předloni firma vykázala čistý zisk 87,5 milionu eur.

Smrčka upozornil na to, že podle některých analytických pracovišť je část závazků Orca vůči věřitelům podložena prospekty a smlouvami, které umožňují věřitelům vyžadovat okamžitou splatnost celých závazků v případě, kdy dojde k významným změnám v možnosti ovládat společnost, především pak jde o právo jmenovat většinu nebo celé orgány firmy.

"Je to nestandardní postup, ale zdá se, že v některých případech dluhopisů emitovaných mateřskou společností a také Orco Germany tato potenciální možnost opravdu existuje," řekl Smrčka s tím, že členové sdružení nyní tuto skutečnost diskutují se spolupracujícími bankami.

Akcie za zlomek ceny

Společnost Orco se potýká s problémy při plánovaném odprodeji majetku a potíže pociťuje i při splácení půjček, které mají některé součásti skupiny. Firma už podle pátečního vyjádření svého šéfa Jean-Francoise Otta pro agenturu Bloomberg jedná s věřiteli o odložení splátek úvěrů v hodnotě 100 milionů eur, kterým během letošního roku vyprší splatnost. Firma zároveň zahájí jednání s majiteli dluhopisů, aby domluvila podmínky jejich výplaty za 400 milionů eur.

"Klíčovým důvodem, proč vůbec může existovat možnost změny v orgánech společnosti, je skutečnost, že Ott musel snížit svůj podíl ve firmě z 12 na 1,6 procenta akcií. A to kvůli své neschopnosti splácet závazky vůči bankovním domům, u kterých tyto cenné papíry použil jako zástavy. To spolu s tím, že akcie firmy ztratily na hodnotě a nyní je trh oceňuje na pouhý zlomek původní ceny, otevírá prostor pro nové investory ke snadnému vstupu do společnosti a k získání značného vlivu v ní," vysvětlil Smrčka.

Sdružení menšinových akcionářů SOS Orco zastupuje přes deset procent akcionářů a na valné hromadě bude koncem dubna  zastupovat asi pětinu hlasovacích práv. "My žádné nové akcie nenakupujeme, to není náš úkol. Chceme sjednotit maximum stávajících akcionářů a díky tomu prosadit takové změny ve fungování Orca, které povedou k obnovení důvěry klientů, trhů i financujících bank v korektnost a životaschopnost podnikání Orca," dodal Smrčka.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru