Experti na energetický trh luští hádanku: Kdo je vlastníkem téměř devíti procent státem ovládané a pro českou ekonomiku strategicky důležité firmy ČEZ? Kde se vzal čtyřicetimiliardový balík akcií ČEZ, který měla ke konci roku ve správě UniCredit Bank? Podle jí samé ho bankovní skupina držela vždycky. Podle výroční zprávy ČEZ ho ještě v roce 2007 neměla.

Ve správě bankovní skupiny UniCredit se mezi květnem a koncem loňského roku objevily akcie, které reprezentují zhruba devět procent hlasovacích práv v ČEZ. "Podle toho, co uvádí banka, se o akcie dělí 37 vlastníků," říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Na tak velké množství akcií jde o nízký počet majitelů. To posiluje spekulace, že akcie, jejichž hodnota se pohybuje kolem 40 miliard korun, shromažďuje pomocí různých prostředníků jediný zájemce. 

ČEZ: O ničem nevíme

Ani nikdo z vedení ČEZ přitom nebyl schopen říct, odkud se akcie ve správě UniCredit Bank vzaly. "Já o tom nic nevím. Může, ale taky nemusí to znamenat, že u UniCredit se koncentrují akcie pro jediného vlastníka," prohlásil generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Logický zájem by mohly mít velké evropské energetiky aktivní ve střední Evropě, například německá RWE. Nebo ruské společnosti, které chtějí posilovat svůj vliv na evropský energetický trh. Hádanku kolem akcií ČEZ se proto snaží rozluštit i Václav Bartuška, český velvyslanec pro energetickou bezpečnost.

"Zabýváme se tím. Shromažďování akcií tak strategického podniku v ne zcela průhledných rukou nás zajímá. Doufáme, že vlastník se v nejbližší době ukáže," říká.

Podíl kvůli dividendě nebo dalšímu růstu?

Pokud by se něco takového potvrdilo, může být vysvětlení celá řada. "Myslím, že investovat do ČEZ by mělo logiku hlavně kvůli vysoké dividendě a možnému dalšímu růstu cen akcií," říká analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák. Ovládnout ČEZ je totiž nemožné. Kolem sedmdesáti procent firmy vlastní stát.

Novák však zároveň nevylučuje i možné zájmy velkých ropných a plynařských firem, jako je Gazprom nebo RWE Transgas. Pro obě firmy by to mělo logiku. ČEZ totiž společně s maďarským MOL staví dvě plynové elektrárny - jednu v Maďarsku a jednu na Slovensku. A ČEZ chce stavět další i v České republice. Velký akcionář by tak měl jistě snazší vyjednávání o dodávkách plynu.

Právě pětinu MOL přitom za zády maďarské vlády získala nečekaně ruská Surgutněftěgaz, firma s nejasnými vlastníky a dobrými vztahy s Kremlem.

Ale jsou tu i další možnosti. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera může spojnice od italské banky vést k rovněž italské pojišťovně Generali, strategickému partnerovi nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nebo italské energetice Enel. Tu však jiní experti vylučují, protože je údajně zadlužená.

Za nákupem akcií Patria Finance

Část domácích makléřů už delší dobu tvrdí, že akcie pro kohosi skupuje největší český obchodník s cennými papíry Patria Finance. Právě její broker Martin Stuchlík ve svém komentáři k dění na burze z minulého pátku píše o "trvalém zájmu zahraničního investora o akcie ČEZ"

Mnoho obchodníků s cennými papíry přitom tvrdí, že v posledním půlroce někdo akcie ČEZ skutečně nakupoval. "Bylo vidět, že z trhu akcie ČEZ skupuje pro někoho Patria Finance," říká makléř Michal Semotán z J&T Banky. Vyšší poptávka ze strany Patrie je znát na trhu i podle makléře Wood and Company Filipa Kejly.

Samotná Patria, přes kterou proběhne přibližně 40 procent všech obchodů na burze, však říká, že nejde o nic nestandardního.

"Nějaké objednávky na nákup samozřejmě máme. Nic mimořádného se však neděje," řekl HN šéf Patrie Jan Klenor.

Miliardový balík na každého vlastníka

Téměř devítiprocentní balík akcií, který podle ČEZ spravuje UniCredit Bank, má v současnosti hodnotu necelých 40 miliard korun. Kontroluje ho poměrně malý počet - 37 investorů. To znamená, že buď na každého vychází velký miliardový balík akcií ČEZ, nebo se jedná o několik subjektů, které mají akcií podstatně více než ostatní. Že by v poslední době nějaký velký balík akcií získala do správy, popírá i UniCredit.

"Podíl, který drží naše banka ve správě pro své klienty, je řádově stejný jako v polovině roku 2008. Vysvětlením může být změna struktury výpisů ze Střediska cenných papírů a popřípadě jeho interpretace," řekl mluvčí UniCredit Tomáš Pavlík.

Podle Pavla Doležala, který má na starosti v konkurenční ČSOB institucionální klientelu - tedy banky a investiční fondy - však k žádným změnám ve Středisku cenných papírů nedošlo.

"Nějaké objednávky na nákup samozřejmě máme. Nic mimořádného se však neděje," řekl HN šéf Patrie Jan Klenor.

Podle informací HN nedržela UniCredit ve správě žádný významný balík akcií ani po valné hromadě ČEZ loni v květnu. Její jméno se u 48 milionů akcií ČEZ objevilo až na konci roku 2008.

V tomto období by balík, který UniCredit má, šel koupit podle průměrné ceny na burze za 50 miliard korun. Za tu dobu změnily majitele akcie za 226 miliard. Že by v poslední době nějaký velký balík akcií získala do správy, však UniCredit popírá.

"Podíl, který drží naše banka ve správě pro své klienty, je řádově stejný jako v polovině roku 2008. Vysvětlením může být změna struktury výpisů ze Střediska cenných papírů a popřípadě jeho interpretace," řekl mluvčí UniCredit Tomáš Pavlík.

Podle Pavla Doležala, který má na starosti v konkurenční ČSOB institucionální klientelu - tedy banky a investiční fondy - však k žádným změnám ve Středisku cenných papírů nedošlo. "Je však možné, že sama UniCredit předtím prostě ten balík jako akcie ve správě nevykazovala," dodává.