Světová banka (SB) vytvoří fond pro finanční zajištění globálního obchodu v hodnotě 50 miliard dolarů (přes bilion korun). Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na vyjádření prezidenta SB Roberta Zoellicka.

Ten rovněž vyzval představitele zemí G 20, aby se na nadcházejícím summitu snažili dohodnout na krocích, které zvrátí pokles světového obchodu. Světová banka totiž očekává, že objem světového obchodu letos kvůli dopadům finanční krize klesne o šest procent, tedy vůbec nejvíce za 80 let.

Světová obchodní organizace (WTO) čeká propad obchodu dokonce o devět procent.

Zoellick: Dolar zůstane rezervní měnou

Podle Zoellicka je propad světového obchodu zhoršován nedostatkem obchodních úvěrů a právě nový fond banky by měl tento problém řešit. Světová banka spolu s WTO by podle Zoellicka měla využít i zdrojů a zkušeností národních agentur pro exportní úvěry.

Světová banka v revidované prognóze podle Zoellicka předpovídá, že světová ekonomika letos zaznamená pokles o 1,7 procenta, což je vůbec první propad od druhé světové války. Růst rozvojových ekonomik se má zpomalit na 2,1 procenta.

"Myslím, že dolar zůstává hlavní rezervní měnou. Otázkou zůstává, s čím bychom ho porovnali," dodal Zoellick s tím, že silná americká měna je podle něj klíčem k oživení světové ekonomiky a ukončení finanční krize. Například Čína ale v březnu  přišla s myšlenkou vytvoření mezinárodní měny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru