Pokud patříte k té polovině lidí, kteří ještě nestihli odevzdat na berní úřad své daňové přiznání, měli byste tak v úterý učinit. Promeškat poslední den, kdy je možné státu se vyznat ze svých loňských příjmů, by se letos nemuselo vyplatit.

Stát sice oznámil, že u různých jiných daní bude na firmy méně přísný a počká déle, než by musel. Ale to jen u těch, které postihla očividně ekonomická krize. V případě fyzických osob to bude přesně naopak.

Kalousek: Žádnou liknavost

O co jsme k obětem ekonomické krize vstřícnější, o to tvrdší budeme k těm, kteří chtějí daňové povinnosti jakkoliv ošidit. Žádné odpouštění penále pro toho, kdo vlastní liknavostí dá přiznání pozdě. Stát potřebuje zdroje pro oběti krize," vzkázal prostřednictvím SMS do redakce iHNed.cz ministr financí Miloslav Kalousek. 

Podle ankety, kterou v pondělí pořizovala agentura ČTK ve všech krajích Česka, zatím daňové přiznání nepodala zhruba polovina lidí. Situace se ovšem velmi výrazně liší kraj od kraje.

Například v Jihlavě odevzdalo přiznání již celkem 80 procent poplatníků, v Praze jen polovina a v Olomouci dokonce pouze kolem 40 procent lidí.

S poradcem do června

Lidé, kteří využívají služeb daňového poradce, mají čas na podání přiznání až do konce června. Ostatní musí vyrazit v úterý na úřad, nebo přiznání poslat poštou či po internetu.

Finanční úřady zůstanou na většině míst otevřeny až do 18:00. Poté mají ještě šest hodin na to, aby využili internet nebo některou poštu, pokud má tak dlouho otevřeno.

Nepodá-li člověk včas daňové přiznání, může mu finanční úřad podle zákona zvýšit daň až o deset procent.

Loni podalo daňové přiznání téměř 2,5 milionu osob, přičemž letos se očekává pokles kvůli zrušení společného zdanění manželů, připomněl agentura ČTK.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru