Nekonsolidovaný čistý zisk největší tuzemské tabákové společnosti Philip Morris ČR klesl v roce 2008 meziročně o 36,7 procenta na 1,534 miliardy korun. Firma rovněž uvedla, že konsolidovaný čistý zisk se loni snížil na 1,692 miliardy korun z 1,97 miliardy korun v roce 2007, tzn. o 14,1 procenta méně. Výsledky v pondělí firma zveřejnila v pozvánce na valnou hromadu.

Daně a cigarety
  • V Česku kouří třetina lidí.
  • Podle tabákových firem přišel stát v roce 2008 kvůli nelegálním tabákovým výrobkům o 4 miliardy korun.
  • Celní správa únik na daních za roky 2000 - 2008 ze zabaveného zboží odhaduje na 3,4 miliardy korun.
  • Loni celníci zadželi 160 tun tabáku a 71 milionů cigaret, jen na daních jde o 396 milionů Kč.

Na konci dubna na valné hromadě firma oznámí další detaily hospodářského výsledku a určí výši a způsobu výplaty dividend. Pokud by Philip Morris dodržela zvyklosti z minulých let, vyplatila by podle analytiků hrubou dividendu 559 korun na akcii po minulé 883 korun.

"Očekáváme, že za meziročním poklesem zisku stojí nezvládnuté předzásobení před zvýšením daně na začátku roku 2008 v ČR a rovněž rozsáhlé předzásobení na Slovensku v roce 2007, které způsobilo minimální vývozy v loňském roce," uvedl Analytik firmy Atlantik FT Milan Vaníček. Oba efekty byly podle něj patrné již ve výsledcích za první pololetí 2008.

V prvním pololetí loňského roku klesl konsolidovaný čistý zisk společnosti meziročně o 29,1 procenta na 625 milionů korun. Konsolidované čisté tržby bez spotřební daně a DPH za stejné období byly o 4,3 miliardy korun nižší.

Firma je součástí skupiny Philip Morris International. Ta se loni oddělila od amerického tabákového koncernu Altria Group, kterému zůstala domácí pobočka Philip Morris USA. Konsolidovaný čistý zisk skupiny loni dosáhl 6,89 miliardy dolarů, o 14,1 procenta více než v roce 2007. V České republice nabízí společnost například cigarety značek Marlboro, Petra či Sparta.

Falešné cigarety na vzestupu

Kromě navýšení daně a ekonomické krize může stát za poklesem zisku společnosti Philip Morris vzrůst prodeje falešných a pašovaných cigaret. Stále víc českých kuřáků loví ze svých krabiček buď pašované, nebo falešné cigarety. A mnohdy o tom ani nevědí.

Prodej falšovaných cigaret v Česku prudce stoupl v loňském roce. Důvodem je zvýšení spotřební daně, k níž Česko přistoupilo na základě smluv s Evropskou unií od prvního ledna roku 2008.

Když přišlo ministerstvo zdravotnictví nedávno chtělo v rámci protikrizového balíčku zvýšit spotřební daň na alkohol a tabákové výrobky. Tento návrh, ale narazil u ministra financí Miroslava Kalouska.

"Zvýšení spotřební daně z alkoholu a tabáku s sebou vůbec nenese jistotu vyššího výběru daní. Naopak by paradoxně mohlo dojít k tomu, že výběr spotřebních daní klesne. S tím už zkušenosti máme," řekl před dvěma týdny Hospodářským novinám ministr financí Miroslav Kalousek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru