Krajský soud v Ostravě v pátek prohlásil konkurs na firmu miliardáře Tomáše Chrenka Moravia Steel. ČTK to dnes zjistila z internetových stránek ministerstva spravedlnosti. Třinecká energetická firma byla v úpadku od 5. března.

O dalším osudu Moravie Energo se rozhodne na schůzi věřitelů, kterou soud nařídil na 30. dubna. S největší pravděpodobností skončí společnost v konkurzu. Jde tak o jeden z největších domácích krachů současnosti.

 

Komerční banka odmítla prodej majetku Moravie Energo

Společnost Moravia Energo chtěla řešit svou insolvenci zpeněžením části majetku. Vedení třinecké energetické firmy navrhovalo odprodat majetek za zhruba 600 milionů korun. Záměr ale zablokovala Komerční banka jako hlavní financující ústav, který firmě poskytoval provozní úvěry, uvedl v týdeníku Třineckých železáren Hutník majoritní akcionář firmy Tomáš Chrenek. Mluvčí Komerční banky se k tomu odmítla vyjádřit s tím, že situaci svých klientů nekomentuje. Moravia Energo je v úpadku od 5. března a její dluhy se blíží čtyřem miliardám korun.

Podle Chrenka, který vlastní 51 procenta akcií Moravie Energo (ME), hlavní finanční ústav opakované návrhy společnosti na odprodej části majetku ignoroval a bez dalšího upozornění začal na svém účtu zadržovat peníze ME. Hlavní banka tento způsob řešení podle Chrenka zablokovala se zdůvodněním, že se na akci odmítly finančně podílet Třinecké železárny.

"Přesouvání finanční zdrojů z TŽ do ME jsem kategoricky odmítal, neboť považuji tento způsob řešení za naprosto neodůvodnitelný, nesystémový a nezodpovědný vůči zaměstnancům Třineckých železáren-Moravia Steel. Hlavní banka úvěrující ME je soukromou firmou, která podniká a měla by nést stejné podnikatelské riziko jako jiné podnikatelské subjekty," tvrdí Chrenek.

Banka se odmítla vyjádřit

Mluvčí Komerční banky Monika Klucová na to odmítla reagovat. "S ohledem na principy bankovního tajemství a etiku bankovního podnikání se k situaci jednotlivých klientů banky nevyjadřujeme," uvedla Klucová na dotaz ČTK.

Moravia Energo se dostala do vážných potíží, když jí v únoru přerušila energetická společnost ČEZ dodávky elektřiny. Firma, která patřila k předním obchodníkům s elektřinou v zemi, je podle Chrenka v insolvenčním řízení způsobeném světovou ekonomickou krizí. "Propad cen energie v průběhu pěti měsíců na polovinu mohl jen stěží někdo očekávat. Souběžně s krizí však vedení ME dostatečně nezajistilo možnost krytí budoucích ztrát," přiznal Chrenek.

Podle insolvenční správkyně Lenky Vidovičové zatím věřitelé přihlásili 28 pohledávek za celkem dvě miliardy korun. Zatím největší pohledávku má právě KB, která už dříve přiznala, že v ME může přijít až o miliardu korun. Kromě toho dluží Chrenkova firma podle údajů v insolvenčním rejstříku bance UniCredit přes 380 milionů korun a České spořitelně téměř 200 milionů korun.

Další velké pohledávky

"Očekávám přihlášku ČEZ, že bude vůbec největší, a ta tu ještě není. Atel také ještě není přihlášen, ale ten vím, že už si to chystá a už se hlásit bude," řekla v pátek Vidovičová ČTK. Dluh Atelu se blíží miliardě korun, desítky milionů dluží ME také Pražské energetice, První energetické ze skupiny J&T či firmě E.ON. Věřitelům vyprší třicetidenní lhůta na přihlášení pohledávek počátkem dubna.

O dalším osudu Moravie Energo se rozhodne na schůzi věřitelů, kterou soud nařídil na 30. dubna. S největší pravděpodobností skončí společnost v konkurzu. Jde tak o jeden z největších domácích krachů současnosti.