České dráhy (ČD) postupně sjednotí barvy svých vlakových souprav, které dostanou nový barevný kabát z kombinace tmavě modré, světle modré a světle šedé barvy. ČD se tak chtějí v době nastupující liberalizace železniční dopravy odlišit od konkurence, uvedla dnes společnost.

Na fotogalerii přeskočte ZDE

ČD se podle generálního ředitele ČD Petra Žaludy chtějí vizuálně lišit od konkurenčních železničních dopravců. "Liberalizace železničního trhu je neúprosná. V Česku začne na železnici jezdit celá řada dopravců a ČD budou jen jedním z nich. Všechny moderní firmy dbají na to, aby měly jasný korporátní vzhled. Chci, aby zákazníci naše vlaky jasně poznali. I vlaky ČD musí být také jasně identifikovatelné," uvedl.

Do konce letošního roku by mělo na české železnici jezdit nejméně 30 vozů a deset lokomotiv, které už budou mít nový nátěr. Vozy budou různě barevně odlišeny podle toho, jakou plní v soupravě funkci.

Přebarvení vlakových souprav ČD podle Žaludy zabere několik let, protože ČD nyní provozují zhruba 4000 vagonů a 1000 lokomotiv. "Nebudeme teď hromadně přelakovávat všechny své vlaky, to by bylo velmi nehospodárné," podotkl Žaluda.

ČD nyní jednají s dodavateli nových souprav, aby začaly vlaky co nejdříve vyjíždět z továren v novém barevném řešení. Týká se to například krajských motoráků Regionova nebo nových pantografů CityElefant. Postupné přebarvení vlaků tak podle Žaludy nebude pro ČD znamenat vyšší náklady.

Autorem nového barevného řešení je grafické studio Najbrt. Se studiem Najbrt spolupracují ČD od roku 2006, tehdy tato společnost vyhrála výběrové řízení na grafický design ČD. "Modré barvy vycházejí z drážní historie a zároveň vyjadřují stabilitu, jistotu a serióznost," uvedl Aleš Najbrt.

 

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru