Polská centrální banka snížila ve středu hlavní úrokovou sazbu o 25 basických bodů na rekordní minimum 3,75 procenta. Trhy tento krok centrální banky, která se tím snaží podpořit polské hospodářství v době prohlubující se světové finanční krize všeobecně očekávaly. 

Měnový výbor Polské národní banky snížil od loňského listopadu úroky už o 2,25 procentního bodu. Na polské ekonomice se totiž výrazně podepisují dopady krize, protože výrazně klesá poptávka po polském zboží v recesí sužované eurozóně. Zpomalující polské hospodářství se výrazně podepisuje i na kurzu zlotého, který letos ztratil vůči euru už zhruba 10 procent.

Polská závislost na vývozu

Polská ekonomika v posledních měsících kvůli finanční krizi ztrácí na tempu a zpomaluje. Tamní průmyslová výroba v lednu meziročně klesla o 14,9 procenta, nezaměstnanost se v lednu vrátila nad deset procent. Míra inflace zmírnila na 3,1 procenta, přesto je i nadále nad cílem polské centrální banky, který je 2,5 procenta.

Na Polsko výrazně dopadá prohlubující se krize, protože je velmi závislé na vývozu do dalších zemí Evropské unie, v čele s Německem, které se už nacházejí v recesi. Polské ministerstvo financí zatím pro první čtvrtletí odhaduje růst hrubého domácího produktu o 1,5 až 2,0 procenta. Loni polská ekonomika rostla o 4,8 procenta, v posledním čtvrtletí však již jen o 2,9 procenta.

Ve středu snížila klíčovou úrokovou sazbu také norská centrální banka, a to o 50 basických bodů na rovná dvě procenta. Bankovní rada České národní banky (ČNB) 5. února snížila úrokové sazby o 50 basických bodů na 1,75 procenta a sazby jsou nyní nejníže od října 2005. Analytici předpokládají, že kvůli horšící se ekonomické situaci bankovní rada může ještě úrokové sazby snížit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru