O privatizaci 91,5 procenta akcií Českých aerolinií ve vlastnictví státu se ucházejí čtyři zájemci. Přihlášky do tendru do pondělní uzávěrky podalo konsorcium Unimex a Travel Service a dále firmy Odien, Air France-KLM a Darofan ze skupiny Aeroflot. Oznámilo to ministerstvo financí

Výběrové řízení, od něhož stát očekává výnos mezi čtyřmi až pěti miliardami korun, je dvoukolové. První kolo je kvalifikační,jediným kritériem ve druhém kole bude výše nabídnuté a garantované kupní ceny.

O výběru účastníků, kterým bude umožněno provést hloubkovou kontrolu společnosti a předložit závazné nabídky, rozhodne na svém jednání vláda.

"Při tom přihlédne k tomu, zda zájemce nepředstavuje bezpečnostní riziko (nepochází ze státu, který vláda považuje za rizikový z hlediska ochrany mezinárodního míru a bezpečnosti, boje proti terorismu a ochrany lidských práv) a současně, zda není přímo nebo nepřímo ovládán státními strukturami států, jejichž zahraniční a vnitřní politika představuje riziko pro bezpečnost České republiky a je v rozporu s bezpečnostními zájmy České republiky," uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

Kromě Air France-KLM, partnera privatizovaných aerolinií v rámci Sky Teamu, podala přihlášku i 100procentní dceřinná firma ruské skupiny Aeroflot. Ten hledá partnera z Česka nebo EU, se kterým by vstoupil do druhé etapy tendru, neboť jako společnost se sídlem mimo EU smí podle evropských předpisů odkoupit maximálně 49procentní podíl.

Dosud se mu však nepodařilo dohodnout s českými investory z PPF, Penta ani J&T.

ČSA nejspíš získají nového vlastníka do letošního podzimu. Stát se chce rozhodovat hlavně podle nabídnuté ceny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru