Až 70 tisíc pracovních míst mohou v době krize zachránit úlevy na sociálním pojištění a také nový projekt ministerstva práce. Stát to přijde na celkem 3,3 miliardy korun, jak novinářům řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).

Firmy budou moci žádat o granty již od příštího týdne. Stát hodlá zaplatit podnikatelům mzdové náklady na zaměstnance, kteří si budou zvyšovat své odborné znalosti. Podle Nečase budou své projekty moci zahajovat co nejdříve a stát jim co nejvíce usnadní přístup k penězům na jejich financování. Účastníci školení přitom budou moci měsíčně pobírat až trojnásobek minimální mzdy, tedy 24 tisíc korun.

O peníze mohou podle Nečase žádat velké a střední podniky i malé firmy i živnostníci. I s nimi by se podle jeho odhadu mohl počet žadatelů vyšplhat do tisíců.

Pusťte si mapu nezaměstnanosti, článek pokračuje pod ní.

Na konci února vzrostla míra nezaměstnanosti v České republice na 7,4 procenta, zatímco o měsíc dříve to bylo "jen" 6,8 procenta. Jedná se o nejvyšší únorový nárůst nezaměstnaných v historii. Více než 10procentní nezaměstnanosti dosáhl již druhý kraj.

"Průběh české recese bude horší, než jsme dříve předpokládali. Míra nezaměstnanosti do konce roku ještě dál naroste, může se zvýšit i více než o procentní bod," upozornil analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru