Koruna v posledních sedmi dnech pokračovala v růstu, když výrazně posílila vůči euru i americkému dolaru. Spolu s ní ale posilovaly i další měny v regionu, tedy polský zlotý a maďarský forint. Vyhráno však nemá česká měna ani tuzemská ekonomika.

Zatímco stálo euro v pondělí 27,80 koruny a americký dolar 22,07, do pátku se kurz koruny vylepšil až na úroveň 26,40 CZK/EUR a vůči dolaru ještě více na úroveň 20,50 CZK/USD. V pátek se tak koruna dostala na své nejsilnější úrovně od začátku letošního roku.

Koruna měnovým lídrem posledního měsíce

Česká koruna za poslední měsíc posílila nejrychleji ze všech světových měn sledovaných agenturou Bloomberg. A to k dolaru i k euru. Přitom ještě v polovině února se koruna pohybovala na úrovních 29,66 za euro a 23,45 za dolar. Tehdy tak byla vůči jednotné evropské měně vůbec nejslabší od listopadu roku 2005.

Loni rostla česká ekonomika za celý rok podle zpřesněných středečních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 3,1 procenta, v posledním čtvrtletí jen o 0,7 procenta. V únorovém odhadu přitom uváděl ČSÚ růst za celý rok 2008 3,5 procenta, za konec roku byl odhad meziroční růst o jedno procento. Přesto ale ani tato zpráva s korunou příliš nezamávala.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka korunu táhne k lepšímu kurzu nadále optimismus na hlavních trzích. "Stačilo pár optimistických prohlášení z amerického bankovního sektoru a budoucnost je najednou růžová a obavy mizí. Jde samozřejmě o okamžitou náladu na trzích, která může být úplně opačná i za několik hodin. Trhy nyní v podstatě jakékoli negativní zprávy ignorují a chytají se několika málo příznivých," uvedl pro server iHNed.cz Vlk.

Optimisické trhy - nakupování akcií i měn

Podle analytiků pomohlo koruně a dalším měnám v regionu čtvrteční rozhodnutí centrální banky ve Švýcarsku. Ta totiž snížila v rámci boje se světovou finanční krizí hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na rozmezí 0-0,75 procenta a začala nakupovat zahraniční měny ve snaze oslabit domácí frank v prostředí horšícího se výhledu švýcarské ekonomiky.

"Všeobecně platí, že ve chvíli, kdy jsou trhy optimistické, investoři mají tendenci nakupovat akcie a měny rozvíjejících se trhů. Toto nadšení se přeneslo právě do posílení měn rozvíjejících se trhů a tedy i koruny, zlotého a forintu. Měnám středoevropské trojky značně pomohlo i čtvrteční rozhodnutí švýcarské centrální banky snížit úrokové sazby a zastavit posilování franku," řekl pro server iHNed.cz analytik Saxo Bank David Karlsbol.

Polsko a Maďarsko totiž mají ve švýcarských bankách velký objem hypotečních půjček a posilování franku vedlo k jejich postupnému zdražování.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru