Přísná pravidla týkající se bankovního tajemství se postupně uvolňují i v zemích, které jsou jimi proslulé. V pátek k částečnému uvolnění pravidel přistoupilo nově Švýcarsko, Rakousko a Lucembursko. Navázaly tak na Lichtenštejnsko a Andorru, které tak učinily už ve čtvrtek. Informovaly o tom světové agentury.

Některé země tak ještě před schůzkou rozvinutých a rozvojových zemí G20, která se bude věnovat právě boji s daňovými úniky do finančních center, která plně nespolupracují s vyspělými zeměmi, začínají ustupovat ze svých typických "politik bankovního tajemství". Schůzka se bude konat 2. dubna v Londýně. Daňové ráje upadly v nemilost především v poslední době, kdy se prohlubuje světová finanční a hospodářská krize a vlády hledají každou příležitost, jak zvýšit příjmy.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) sestavuje a aktualizuje seznam tzv. daňových rájů, tedy zemí či oblastí, které plně nespolupracují při potírání daňových úniků. Podle francouzského deníku La Tribune by se na tomto seznamu mělo nově objevit například právě Švýcarsko, Rakousko a Lucembursko.

Frieden: Chceme oboustranné dohody

"Přistoupili jsme na standardy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj pravidel pro boj proti daňovým únikům. To umožňuje, aby vláda poskytla ve zvláštních případech daňové údaje. Pokud by bylo Švýcarsko zařazeno na černou listinu, nepoškodilo by ho to pouze jako finanční centrum, ale také jako místo pro podnikání," uvedl podle agentury Bloomberg švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz.

Podobné vyjádření přišlo i z Lucemburku. Tamní ministr financí Luc Frieden uvedl, že Lucembursko bude spolupracovat se zahraničními daňovými úřady, které budou usilovat o bankovní informace ve zvláštních případech a že bude usilovat o oboustranné daňové dohody s jinými zeměmi.

"Vláda se dohodla na výměně informací ve výjimečných případech a na základě konkrétních důkazů pro vyšetřování daňovými orgány," dodal Frieden.