Švýcarská centrální banka (SNB) ve čtvrtek snížila v rámci boje se světovou finanční krizí hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na rozmezí 0-0,75 procenta a začala nakupovat zahraniční měny ve snaze oslabit domácí frank v prostředí horšícího se výhledu švýcarské ekonomiky. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Sazby tak jsou v současnosti ve Švýcarsku na svém historickém minimu. Země se potýká s nejhorší recesí za posledních více než 30 let. Švýcarský frank reagoval na rozhodnutí centrální banky okamžitým oslabením o více než tři procenta pod 1,52 CHF/EUR Propadl se tak vůbec nejstrměji vůči společné evropské měně od jejího zavedení v roce 1999.

Zhoršený výhled ekonomiky

SNB chce nakupovat cizí měny i korporátní dluhopisy. Podobná intervence od tamní centrální banky přišla poprvé od roku 1992. Švýcarsko totiž podle vyjádření tamní centrální banky čelí největší recesi minimálně od roku 1975. "Očekávali jsme hodně, ale Švýcaři se rozhodně nedrží zpátky," okomentoval pro agenturu Bloomberg stratég Dresdner Kleinwort ve Frankfurtu Christoph Rieger.

Centrální banka navíc zhoršila prognózu vývoje švýcarského ekonomického růstu a inflace. SNB tak nově předpokládá pokles švýcarské ekonomiky pro letošní rok o 2,5 až tři procenta, ve svém dřívějším odhadu přitom SNB ještě počítala s poklesem o procento. Spotřebitelské ceny se mají letos snížit o 0,5 procenta a v dalších dvou letech podle banky zůstane inflace blízko nuly.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru