Zkušenosti z chyb státních institucí, které během loňského roku zjistil Nejvyšší kontrolní úřad, budou v některých podnětem k legislativním změnám. Na společné tiskové konferenci s prezidentem NKÚ Františkem Dohnalem to dnes řekl premiér Mirek Topolánek. Dohnal dnes předsedovi vlády oficiálně předal výroční zprávu NKÚ za rok 2008.

"V posledním roce jsou takové případy, kde se dá poukázat na ne zcela funkční zákon či legislativu," uvedl Topolánek. Je jich prý celá řada, konkrétně však uvedl jen dva. Je to údajně například zkušenost z výstavby Justičního areálu v Brně nebo úprava zániku nevládních organizací, které čerpají státní dotace.

Postup brněnského krajského soudu při výstavbě tamního justičního areálu patří mezi největší pochybení, která kontrolní úřad loni zjistil. V tomto případě padlo i jedno trestní oznámení. Celkově podal v roce 2008 úřad trestní oznámení ve třech případech.

Dalších pochybení ústředních institucí se týkala například ministerstva práce a sociálních věcí, státního podniku LOM, České pošty nebo výstavby justičního areálu v Ústí nad Labem. "Nekoncepční a nedůsledná kontrolní činnost jednotlivých ministerstev způsobuje celkovou nehospodárnost investičních akcí," uvedl NKÚ ve zprávě například k financování různých programů ze státního rozpočtu.

NKÚ loni zkontroloval peníze a majetek státu v objemu téměř 158 miliard korun. Kromě toho podnikl řadu finančních auditů a dalších kontrol. Stejně jako v předchozích letech našel v hospodaření státních institucí nedostatky.

Předseda vlády dnes rovněž vyjádřil přání, aby NKÚ získal v budoucnosti větší pravomoci, než má nyní. Týká se to prý například možnosti kontrolovat i činnost obecních samospráv.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru