Bankovní gigant UBS revidoval v loňském roce největší ztrátu ve švýcarské historii.  Ta se vyšplhala na 20,9 miliardy franků (387,4 miliardy korun), zatímco dosud uváděl ztrátu 19,7 miliardy švýcarských franků. Banka navíc upozornila, že v letošním roce počítá s dalšími riziky. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

UBS zasáhla velmi těžce finanční krize a navíc se potýká s problémy ve Spojených státech amerických, kde čelí obvinění z daňových podvodů. UBS byla i přiznána pokuta v hodnotě 780 milionů dolarů (asi 17,6 miliardy korun), na které se banka dohodla s úřady.

Americké úřady podaly ještě novou žalobu na švýcarskou banku UBS a žádají federální soud, aby finančnímu ústavu nařídil zpřístupnit americkému správci daně Internal Revenue Service (IRS) záznamy o amerických klientech UBS.

Zisky v ohrožení

Banka uvedla, že náročný bude i letošní rok, převážně proto, že ústav se pohybuje i na málo likvidních trzích a podléhá značným výkyvům na finančních trzích. Za zvýšením loňské ztráty je mimo jiné tvorba rezerv na pokutu, kterou banka dostala ve Spojených státech, a nutnost dalších odpisů, z části však i náklady na soudní spory.

"I po výrazném snížení rizika zůstaneme vystaveni nelikvidním a rozkolísaným trhům, a proto budou naše zisky po určitou dobu i nadále v ohrožení," uvedla UBS ve zprávě akcionářům. "Výhled na nejbližší období zůstává mimořádně opatrný," dodala.

Akcie UBS po zahájení obchodování na burze v Curychu klesly zhruba o 3,8 procenta. Nepřidaly se tedy k euforickému růstu, který v úterý zahájily akcie bank v USA v reakci na příznivé hospodaření banky Citigroup za první dva měsíce letošního roku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru