Ministr dopravy Petr Bendl zruší soutěž, kterou na údržbu kolejí vypsala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Hodnota zakázky na osm let měla být rekordních 36 miliard korun, lhůta pro podání nabídek byla 16. března. Bendl své rozhodnutí oznámil dnes na mimořádné tiskové konferenci.

Podmínky se nedaly narychlo změnit

"Je zde nejistota, zda vítěz může obsáhnout celý objem prací na území celé České republiky," uvedl Bendl. Navíc podle něj není možné v krátké době nijak změnit parametry výběrového řízení, například aby tendr mohlo vyhrát více firem. Bendl dal dnes pokyn řediteli SŽDC Janu Komárkovi, aby tendr zrušil. Stát by se tak mělo nejpozději zítra.

Výběrové řízení vypsala SŽDC 8. ledna, uzavřeno mělo být do konce června. Podle plánů SŽDC měla péči o koleje a 4000 zaměstnanců převzít soukromá firma. Správa si od toho slibovala větší efektivitu práce.

Pochybnosti o tendru, který začal za předchozího ministra Aleše Řebíčka, vyslovil Bendl počátkem března v diskusním pořadu České televize. Nápad se nelíbil ani Odborovému sdružení železničářů, které jej označilo za jeden z důvodů možné stávky na železnici.

SŽDC se v Česku stará o 9500 kilometrů kolejí. Od roku 2004 správa zajišťuje výstavbu a modernizaci nových tratí. Na významu nabyla správa loni v červenci, kdy převzala od Českých drah starost o koleje a s ní 10.000 zaměstnanců.

Organizace již nyní zadává část prací soukromým firmám, v soutěži chtěla získat jediného dlouhodobého partnera.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru