Náměstek ministra financí Peter Chrenko uvedl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce, že ministerstvo navrhuje ze současného daňového systému odstranit institut takzvané superhrubé mzdy, zavedený v Česku na počátku loňského roku. Nahradit by ji měla harmonizace vyměřovacích základů, ministerstvo financí nyní připravuje zjednodušení daňových odvodů.

V pondělí Chrenko v prohlášení, které ma iHNed.cz k dispozici uvádí, že se "ministerstvo konceptu „superhrubé mzdy“ nevzdává." Připadné zrušení by podle něj mohlo být jen jednou z alternativ.

V chystaných změnách považuje za optimální alternativu, kdy by se dnešní hrubá mzda plus odvody zaměstnavatele (tj. „superhrubá mzda“) staly základem nového sjednoceného vyměřovacího základu pro daně a odvody. "Superhrubá mzda by se tedy nezrušila, ale naopak využila pro konstrukci nového systému, který přinese výrazné zjednodušení a snížení administrativních nákladů pro poplatníky i stát," uvádí na pravou míru nedělní zprávy Chrenko.

Ekonomický expert ČSSD Jiří Havel na tiskové konferenci uvedl, že jeho strana již před dvěma roky koncept odmítala. "Již tehdy jsme ji považovali za obrovskou absurditu, která daňové odvody nezjednodušuje, ale naopak." Havel dodal, že sociální demokraté počkají na to, s jakými změnami ministerstvo přijde do sněmovny. Souhlasí se změnou rušení superhrubé mzdy. "Jsme připraveni ji podpořit," dodal.

Novelu zákona o dani z příjmu chce MF předložit vládě do konce května, v současnosti podle Chrenka již v tomto duchu začalo jednat s ministerstvem práce a sociálních věcí a s ministerstvem zdravotnictví.

Čtěte také

 

Superhrubou mzdu prosadila současná koaliční vláda v rámci reformy veřejných financí. Je to mzda včetně plateb zaměstnance a zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. Odvádí se z ní daň 15 procent, která odpovídá 23,1 procenta reálného zdanění.

Ministerstvo financí chce v novém zákoně také maximálně zredukovat počet odečitatelných položek, jichž je v současnosti zhruba 150. Podle Chrenka by je měl kompenzovat zaměstnanecký paušál.

"Snahou ministerstva je přijít s univerzálním institutem, který by se dal do zákona, a nemusely by se řešit ty jednotlivé výjimky, respektive jednotlivé benefity, které konkrétní zaměstnavatel svému zaměstnanci poskytuje," uvedl Chrenko.

Cílem nového zákona o dani z příjmu je především zjednodušení celého daňového systému. Chrenko upozornil, že diskuse kolem nového daňového zákona je teprve na počátku a v konečném důsledku půjde o politické rozhodnutí.