V posledním čtvrtletí loňského roku činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda 25 381 korun, tedy meziročně o 8,3 procenta více, reálná mzda vzrostla o 3,4 procenta. Za celý loňský rok vzrostla průměrná mzda o 8,5 procenta na 23 542 koruny, reálná mzda vzrostla o 2,1 procenta. Informoval o tom v pondělí na svých webových stránkách Český statistický úřad (ČSÚ).

Průměrná měsíční nominální mzda tak loni meziročně vzrostla vůbec nejvíce od roku 2001, ale jen "papírově". V reálném vyčíslení, tedy po odečtení inflace, totiž mzdy naopak narostly nejméně za posledních deset let.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda ve čtvrtém loňském čtvrtletí zvýšila nominálně o 8,7 procenta, reálně o 3,8 procenta. V nepodnikatelské sféře vzrostla nominálně o 6,8 procenta, reálně pak o rovná dvě procenta.

 

Přečtěte si také

Konec roku a výplata odstupného

Růst mezd tak v závěru loňského roku výrazně zrychlil - ve 3. čtvrtletí loňského roku vzrostly mzdy v české ekonomice v reálném vyjádření jen o 1,1 procenta.

"Tahounem růstu mezd byl přitom soukromý sektor. Nabízí se tak hypotéza, že za zvýšeným růstem mezd ve čtvrtém čtvrtletí jsou výplaty odstupného zaměstnancům, kteří v tomto období obdrželi v zaměstnání výpověď. Jednorázové odstupné ale zpravidla nesměřuje jeho nabyvatele k zvýšení spotřeby. Podporu ekonomiky si tak nelze od zvýšení mezd v 4. čtvrtletí slibovat," okomentoval pro server iHNed.cz hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Analytici očekávali růst průměrné mzdy o 5,5 procenta. Ve třetím čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 7,9 procenta na 23 144 korun. Předloni byla průměrná hrubá mzda 21 692 korun, za celý loňský rok analytici odhadovali její zvýšení zhruba o osm procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru