Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg podpořil Švýcarsko ve sporu s dalšími evropskými zeměmi kvůli švýcarskému bankovnímu tajemství. Uvedla to v neděli agentura Reuters s odvoláním na list Neue Zürcher Zeitung am Sonntag. Podle Schwarzenberga je důležitější suverenita Švýcarska.

Schwarzenberg v rozhovoru pro list uvedl, že nezávislost a tradice neutrálního Švýcarska musí mít přednost před rizikem daňových úniků zneužívajících bankovního tajemství.

Francie a Německo, jejichž rozpočty jsou nyní kvůli globální ekonomické krizi pod velkým tlakem, navrhly nové kroky proti takzvaným daňovým rájům, které nejsou ochotné spolupracovat v daňových otázkách. Vyzvaly také k vytvoření nových kritérií, která mají stanovit, zda má být Švýcarsko mezi tyto země zařazeno. Bankovní tajemství z evropských zemí zachovávají také Rakousko a Lucembursko.

 

Čtěte více

 

Švýcarsko se dostalo pod palbu kritiky, protože umožnilo největší domácí bance UBS odhalit identitu zhruba 300 amerických klientů, aby tak odvrátilo obžalobu z trestného činu. Americké daňové úřady však stále vedou civilní žalobu proti UBS, a snaží se tak získat napojení na údaje dalších 52.000 Američanů.

Švýcarská ministryně spravedlnosti Eveline Widmerová-Schlumpfová odmítla požadavek USA. "V případě 300 účtů UBS, u těch potvrdili konkrétní podezření z daňového úniku," řekla ministryně listu. "Ale v případě 52 000 klientů se podle údajů, které USA uvedly, jedná jen o vyšetřování za účelem objevení informací pro případné další řízení. USA tím porušují všechny zákony," dodala s tím, že podle jejího názoru se jedná o útok na Švýcarsko.

Švýcarským bankám zakazuje zákon prozradit informace o klientech, pokud neexistuje podezření, že klient porušil švýcarské trestní právo. Podle švýcarských zákonů je daňový podvod trestním činem, avšak daňový únik ne, i když může být pokutován.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru