Pražské hotely zaznamenaly za první dva měsíce letošního roku zhruba třicetiprocentní pokles výnosů na jeden pokoj oproti stejnému období roku 2007. Vyplývá to z odhadů členů Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR), řekl na gastronomickém veletrhu G+H její předseda Pavel Hlinka. Přesná čísla asociace k dispozici nemá. Na poklesu tržeb má vliv především otevírání dalších luxusních hotelů.

Zatím posledním nově otevřeným hotelem v Praze se v neděli stal pětihvězdičkový hotel Sheraton ze skupiny luxusních amerických hotelů Starwood Hotels & Resorts Worldwide, která je jednou z největších hotelových společností na světě. V Praze bylo v roce 2007 podle Českého statistického úřadu 31 pětihvězdičkových hotelů.

Do Prahy loni přijelo rekordních 4,6 milionu turistů, o 2,5 procenta více než předloni. Pražské hotely uvítaly více tuzemských i zahraničních hostů, počet přenocování ale zůstal zhruba na předloňské úrovni 12,2 milionu nocí.

Více o tématu - čtěte ZDE

V letošním roce budou podle odborníků tržby hotelů ještě nižší než loni. Kromě stále se zvyšující kapacity na tom bude mít vliv především celosvětová hospodářská krize a menší počet mezinárodních kongresových akcí. "Kvůli výraznému úbytku zákazníků letos uzavřelo provozy už více než 40 pražských restaurací. Menším zájmem trpí nejvíce právě luxusní restaurace, které dříve těžily z kongresové turistiky. Návštěvnost zde klesla o 50 procent," řekl Hlinka. V posledních měsících tak byly uzavřeny například restaurace El Gaucho a HOT na Václavském náměstí v Praze.

Restauracím a hotelům by podle Hlinky pomohlo krizi lépe překonat, kdyby stát převzal záruky na jejich úvěry, podobně jako to dělá v případě průmyslových podniků. "Řada hotelů a restaurací jsou zadlužené a splácejí půjčky nebo platí velké nájmy a žádná banka jim dnes bez záruky úvěr nedá," řekl Hlinka. V oboru podle něj přežijí jen ty nejsilnější podniky, které se dokážou současné situaci přizpůsobit a nabídnout takové produkty, které zákazníky nalákají i v době krize.