Růst polské ekonomiky se na konci minulého roku zpomalil, ale byl i přes světovou hospodářskou krizi lepší, než se čekalo. Hrubý domácí produkt Polska v posledním loňském čtvrtletí vzrostl o 2,9 procenta proti odhadu 2,8 procenta. Uvedl to v pondělí centrální statistický úřad země. Za červenec až září polský HDP stoupl o 4,8 procenta. Polské hospodářství si tak vede lépe než ekonomika České republiky.

Statistiky ukázaly, že se investice v Polsku za poslední loňské čtvrtletí meziročně zvýšily o 3,5 procenta. Domácí poptávka stoupla o 3,6 procenta a soukromá spotřeba se zvýšila o 5,2 procenta.

"Žádné velké překvapení v údaji o HDP není, když jsme ho mohli očekávat po celoročních číslech, která vyšla minulý měsíc," uvedl hlavní ekonom Bank Handlowy Piotr Kalisz. "Důležité je, že je spotřeba stále silná, když se růst investic citelně zpomaluje," dodal.

Bank Handlowy předpokládá, že se v prvním čtvrtletí hospodářský růst zpomalí na jedno procento až 1,5 procenta. Za celý rok by mohl dosáhnout jednoho procenta.

Více o tématu - čtěte ZDE

Polské ministerstvo financí nezávisle na statistickém úřadu oznámilo, že roční míra inflace spotřebitelských cen v únoru pravděpodobně vzrostla na 3,4 z lednových 3,1 procenta. Kurz polského zlotého po zveřejnění údajů mírně posílil, napsala agentura Reuters.

Česká ekonomika si ve čtvrtém čtvrtletí udržela meziroční růst, a to o jedno procento. Ukázal to předběžný odhad Českého statistického úřadu. Analytici přitom většinou očekávali stagnaci nebo pokles. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím ovšem ekonomika zasažená krizí klesla o 0,6 procenta, poprvé od roku 1998. Za celý loňský rok hrubý domácí produkt Česka výrazně zpomalil růst na 3,5 procenta proti 5,9 procenta o rok dříve.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru