Propad cen ropy posledních měsíců stahuje rafinerie po celém světě do červených čísel. A výjimkou není ani největší tuzemská petrochemická firma Unipetrol.

Firma oznámila, že její čistý zisk petrochemické společnosti Unipetrol loni meziročně klesl o 95 procent na 65 milionů korun. Tržby se meziročně zvýšily o 11 procent na 98,144 miliardy korun. Firma, jejímž většinovým vlastníkem je polská skupina PKN Orlen, o tom informovala ČTK.

Potvrdila tak varování, které investorům vyslala před třemi týdny. Firmu ani celé odvětví nečekají podle analytiků lepší vyhlídky ani letos.

Přečtěte si také

Za čtvrté čtvrtletí se společnost propadla do ztráty 1,2 miliardy korun. Tržby měla za poslední tři měsíce loňského roku ve výši 19,015 miliardy korun.

Horší, než se čekalo

Analytici očekávali celoroční pokles zisku společnosti o 74 procent na 315 milionů korun. Tržby odhadovali na úrovni 102 miliard korun, což je o 15 procent více než v roce 2007.

V posledních třech měsících loňska předpokládají ekonomové přecenění zásob a dopad říjnové odstávky etylenové jednotky v Litvínově. Až o polovinu klesly ceny ropy, snížila se i poptávka po petrochemických produktech.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se stal Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která drží 63 procent akcií. Firma zaměstnává zhruba 4500 lidí.

Také PKN Orlen špatný: první ztráta v historii

PKN Orlen se v loňském roce poprvé v historii propadla do ztráty. Příčinou byl pokles cen ropy a slabý zlotý. Čistá ztráta firmy činila 660 milionů zlotých (čtyři miliardy Kč), uvedla společnost v noci na čtvrtek.

V posledním loňském čtvrtletí ztráta činila 3,05 miliardy zlotých ve srovnání se ziskem 634 milionů o rok dříve. Provozní ztráta činila 1,97 miliardy zlotých. Ztrátu společnosti způsobil hlavně vývoj cen ropy, které ve čtvrtletí klesly o polovinu, což výrazně snížilo účetní hodnotu zásob suroviny. Příjmy se snížily na 16,45 miliardy zlotých z předchozích 16,9 miliardy zlotých.

PKN Orlen také musela kvůli prudkému oslabení zlotého přepočítat hodnotu svých devizových úvěrů, což vedlo k velkým odpisům. Ve čtvrtletí zlotý vůči euru a dolaru klesl o 20 procent, napsala agentura Reuters.

Ropné výsledky: odporné

Ropný a chemický průmysl zažívá v souvislosti s ekonomickou krizí nejhorší období od velké hospodářské krize ve 30. letech. Druhá největší ropná společnost v Evropě BP spadla v posledním čtvrtletí loňského roku do ztráty 3,3 miliardy dolarů, poprvé za posledních sedm let.

Padající ceny ropy a nižší poptávka stáhly do čtvrtletní ztráty - poprvé po deseti letech - i největšího rivala BP, společnost Royal Dutch Shell.

"Výsledky společností jsou doslova odporné. Každý zastává názor, že letošní leden kopíruje prosinec 2008, což nám dává důkaz, že první čtvrtletí 2009 by mohlo být ještě daleko horší než čtvrté," říká Hassan Ahmed, analytik HSBC Securities v New Yorku.