Polská centrální banka snížila podle očekávání klíčovou úrokovou sazbu o 25 basických bodů na rovná čtyři procenta. Hlavním důvodem, proč tamní centrální bankéři nepřistoupili k radikálnějšímu snížení sazeb, byly podle analytiků obavy z výraznějšího oslabení polského zlotého.

"Pokud by zde toto riziko nebylo, sazby by zřejmě šly ještě níže. Je to dobrá zpráva pro dlužníky," uvedl pro polskou TVN24 profesor Witold Orlowski.

Polská měna za poslední rok ztratila už třetinu své hodnoty a 17. února se dostala až na 4,9 PLN/EUR. Podle agentury Bloomberg je zlotý letos k euru nejhůře výkonnou měnou na rychle se rozvíjejících trzích.

Od listopadu šly sazby dolů o dvě procenta

Měnový výbor v rámci boje se světovou finanční krizí snížil od loňského listopadu náklady na úvěry už o dvě procenta. V lednu úroky klesly dokonce o 75 basických bodů.

Polská ekonomika kvůli dopadům světové finanční krize zpomaluje. Průmyslová výroba v lednu meziročně klesla o 14,9 procenta, nezaměstnanost se v lednu vrátila nad deset procent. Míra inflace zmírnila na 3,1 procenta, přesto je i nadále nad cílem polské centrální banky, který je 2,5 procenta. Na Polsko výrazně dopadá prohlubující se krize, protože je velmi závislé na vývozu do dalších zemí Evropské unie, v čele s Německem, které se již nacházejí v recesi.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) 5. února snížila úrokové sazby o 50 basických bodů na 1,75 procenta a sazby jsou nyní nejníže od října 2005. V eurozóně náklady na úvěry činí dvě procenta a jsou také nejnižší od roku 2005.

 

Přečtěte si také

Centrální banky v regionu brojí proti oslabování měn

Centrální banky Polska, Česka, Maďarska a Rumunska začátkem týdne oznámily nezvyklý krok, kterým chtějí bojovat proti prudkému oslabování svých měn v řádu několika procent týdně. Centrální bankéři se totiž dohodli, že centrální banky ve středoevropském regionu budou otázku směnných kurzů komentovat koordinovaně.

Kurzy středoevropských měn v poslední době výrazně klesaly, a to nejen kvůli oslabování ekonomik, ale především kvůli obavám investorů, že některé z těchto ekonomik krizi samy neustojí a budou potřebovat zahraniční pomoc.

Maďarská centrální banka v pondělí úrokové sazby na svém zasedání nezměnila a nechala je na 9,5 procenta. Tamní bankéři tak reagovali svým rozhodnutím na oslabování forintu z posledních týdnů a přerušila tak sérii snižování úroků, kterou zahájila v listopadu. Zároveň vyjádřila připravenost zasáhnout proti příliš prudkému a rušivému oslabování forintu.