Ministerstvo financí by mohlo být již za dva měsíce připraveno vydávat dluhopisy, které si budou moci koupit i občané. Nepůjde přitom o jednorázovou akci. Ministerstvo chce, aby se dluhopisy "pro každého" staly obvyklým nástrojem, kterým si stát opatřuje peníze. HN to potvrdil náměstek ministra financí Eduard Janota.

"Teď pracujeme na detailech s Vysokou školou ekonomickou a Bankovní asociací. Po technické stránce to není jednoduché," řekl Janota. Dluhopisy by měly být dostatečně levné, aby si je mohli koupit běžní lidé. Na druhou stranu musí být všem jasné, že jde o státní dluhopisy - tedy velmi bezpečná aktiva.

Pro stát by půjčování mohlo vyjít levněji, než za kolik dnes získá peníze na kapitálovém trhu. Ročně nyní platí stát z dluhu zhruba pětiprocentní úrok. Podle odborníků by státní dluhopisy mohly lidem vynést až čtyři procenta, což je více, než nyní nabízejí bankovní domy na termínovaných vkladech. Ty peníze nyní úročí maximálně třemi až čtyřmi procenty.

Více o tématu - čtěte ZDE

Jak už dříve uvedl expert ČSSD Jan Mládek, vláda bude muset změnit státní rozpočet a vydat nové státní obligace. Podle něho by jednou z variant byla právě ta možnost, aby si státní dluhopisy mohli kupovat i občané.

Podle Janoty je možné touto cestou umístit na trh až 100 miliard korun, což je však otázkou minimálně tří až čtyř let.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru