Koruna se po svém drtivém pádu na 29,66 korun za euro vrací zpět ke své síle z minulého týdne. Od čtvrtečního rána, kdy stála kolem 28,95 posílila téměř na 28,55 CZK/EUR. Proti úternímu propadu je tak česká měna už o více než korunu  pevnější.

Pryč se starou prognózou

 KURZOVNÍ LÍSTEK K 18.02.2009
 EMUEUR28,850-0,978% 
 USAUSD22,9000,355% 
 PolskoPLN6,017-1,036% 
 MaďarskoHUF9,510-1,143% 

K dalšímu posílení koruně pomohla změna prognózy americké banky Goldman Sachs, která svou nedávnou předpovědí, že česká měna oslabí až k úrovni 32 korun za euro, přispěla k výraznému oslabování. Banka už si nyní nemyslí, že středoevropské měny - včetně české koruny - budou dále výrazně oslabovat a oznámila, že uzavřela své obchodní pozice, jimiž na oslabení koruny spekulovala. Banka teď čeká, že koruna posílí.

Analytici Goldman Sachs také očekávají, že zpevní rovněž polský zlotý. Po rapidním oslabení středoevropských měn v posledních týdnech a měsících nyní vidíme několik faktorů, které ukazují, že tyto měny už dále slábnout nebudou, řekl analytik banky Thomas Stolper.

Více o tématu - čtěte ZDE

Koruna ve čtvrtek výrazně zpevnila i vůči dolaru, a to až na 22,55 CZK/USD, což je o 50 haléřů silnější pozice než ráno.

Zásah z ČNB

Proti prudkému oslabování koruny slovně intervenoval ve středu i viceguvernér ČNB Singer. Ten řekl, že oslabování koruny může vést k zvýšení úrokových sazeb. Vyšší úrokové sazby působí na posílení měny. Proti tomuto hlasu ovšem až dosud působila negativní nálada v regionu, odliv investorů a obavy o další horšení ekonomické kondice.

Singer tvrdí, že současný kurz vůbec neodpovídá politice centrální banky. Snížení sazeb podle něj už vůbec nepřipadá v úvahu a otázkou je, o kolik úroky zvýšit. Přitom 5. února ČNB sazby snížila o 0,5 procentního bodu na 1,75 procenta.  


VIDEO

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru