Komerční banka loni zvýšila konsolidovaný čistý zisk na 13,2 miliardy korun po předloňských 11,2 miliardy korun. Meziročně to představuje 17,9procentní růst. Výsledky ve středu oznámila banka na svých internetových stránkách.

Počet klientů vzrostl o 52 000 na 1,344 milionů. Naopak počet poskytnutých hypoték klesl o osm procent. Banka zároveň oznámila, že navrhne výplatit dividendu ve výši 180 Kč na akcii.

Představenstvo Komerční banky navrhne dozorčí radě výplatu dividend 180 korun na akcii před zdaněním, tedy ve stejné výši jako v loňském roce. Banka by tak na dividendách rozdělila přes 6,8 miliardy korun.

Čisté úrokové výnosy, které mají největší podíl na celkových výnosech, loni vzrostly o 13,2 procenta na 21,3 miliardy korun. Celkové čisté výnosy z poplatků a provizí stouply o 3,8 procenta na 8,05 miliardy korun. Hospodaření banky příznivě ovlivnil i zisk 485 milionů korun z prodeje akciového podílu na pražské burze.

Více o tématu - čtěte ZDE

Komerční banka se s ostatními institucemi snaží čelit dlouhotrvající finanční krizi. Celkové náklady na rizika loni vzrostly o 128,8 procenta na 2,97 miliardy korun. Nárůst se zatím týkal zejména několika velkých korporátních klientů. KB vytvořila opravné položky na úplné krytí angažovanosti v dluhopisech islandských bank s hrubým dopadem 152 milionů korun.

Polepšil si i vlastník Komerční banky. Francouzská banka Société Générale se v posledních třech měsících loňského roku vrátila k zisku. Čistý zisk za tři měsíce do konce prosince činil 87 milionů eur (2,6 miliardy korun) ve srovnání se ztrátou 3,35 miliardy eur ve stejném období předchozího roku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru