Francouzská banka Société Générale, která v České republice vlastní Komerční banku, se v posledních třech měsících loňského roku vrátila k zisku. Čistý zisk za tři měsíce do konce prosince činil 87 milionů eur (2,6 miliardy korun) ve srovnání se ztrátou 3,35 miliardy eur ve stejném období předchozího roku. Banka však varovala, že tržní prostředí zůstane letos problematické.

Banka se také ve zprávě o výsledcích hospodaření zmínila, že plánuje propouštění a zastavení najímání nových pracovníků v některých oblastech. Bližší informace však neposkytla. Kromě toho bude Société Générale omezovat některé výdaje, a to především za cestování, zábavu a mobilní telefony.

V roce 2007 mimořádná ztráta 

Výsledky zaostaly za odhady analytiků, kteří očekávali zisk až 122 milionů eur. Ve třetím čtvrtletí zisk činil 183 milionů eur. V roce 2007 Société zaúčtovala mimořádnou ztrátu z obchodování 4,9 miliardy eur, kterou měl bance způsobit bývalý makléř Jérôme Kerviel. Čisté příjmy z bankovních služeb se zvýšily o 44,9 procenta na 5,5 miliardy eur.

Akcie Société Générale od počátku letošního roku klesly již o 37 procent. Za ztrátami stojí i strach z jejího vysokého napojení na prudce oslabující trhy ve střední a východní Evropě. Banka dnes oznámila, že zaúčtovala mimořádné odpisy nehmotného majetku 300 milionů eur u svých ruských operací a odloží své podnikatelské plány pro ruský trh. Plánuje také restrukturalizaci divize firemního a investičního bankovnictví.

Více o tématu - čtěte ZDE

Banka vyplatí za loňský rok dividendu 1,2 eura za akcii. To je o třetinu více než loni. Francouzská vláda přitom požaduje snížení výplat dividend výměnou za státní půjčky, které mají zlepšit přístup lidem a firmám k úvěrům. Informoval o tom ve středu belgický deník L'Echo.

Výsledky Société Générale jsou mnohem příznivější než u většiny konkurenčních bank, které kvůli globální finanční krizi vykázaly vysoké ztráty. Švýcarská UBS na počátku tohoto měsíce uvedla, že hospodařila se ztrátou osm miliard švýcarských franků (161,1 miliardy korun) a Credit Suisse šest miliard CHF. Britská HBOS měla ztrátu 8,5 miliardy liber (283,4 miliardy korun).

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru