Brněnský krajský soud v úterý zamítl první z řady žalob na rozhodnutí antimonopolního úřadu (ÚOHS), podle něhož jsou Lesy České republiky (LČR) povinny postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Nutnost vypisování výběrových řízení se nezamlouval některým lesnickým firmám, které přišly o původní zakázky.

Žalobu první z nich, Lesů Hluboká nad Vltavou, soud zamítl, v úterý se bude ale zabývat ještě žalobou dalších 15 lesnických firem.

Lesy České republiky spravují zhruba polovinu lesů v zemi, a hospodaří tak s mnohamiliardovým majetkem. Také jejich roční tržby se pohybují v miliardách korun, zisky ve stovkách milionů.

Více o tématu - čtěte ZDE

Obrat v právním názoru antimonopolního úřadu byl i jedním z pilířů žaloby Lesů Hluboká nad Vltavou, úřad podle nich změnu svého rozhodnutí nedostatečně obhájil. Podle soudce Davida Krause ale předchozí stanoviska antimonopolního úřadu, na rozdíl od toho posledního, nebyly přezkoumány soudem.

"Se závěry soudu se neztotožňujeme. Uvažujeme o tom, že podáme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu," řekl po vynesení rozsudku zástupce žalobce Martin Nedelka. Naopak spokojen odcházel ze soudní síně zástupce antimonopolního úřadu Pavel Herman. "Závěr soudu nám dal za pravdu v tom, že posupujeme správně a i nadále budeme v rozhodování o Lesích ČR postupovat jako u zadavatele veřejných zakázek," řekl bez dalších podrobností Herman.

Od verdiktu ÚOHS se zakázky Lesů ČR staly jedním z hlavních témat pro dvě znepřátelené skupiny lesnických firem. Jedna z nich pracovala ve státních lesích do doby vypisování tendrů, druhá to v té době kritizovala. Navzájem na sebe podaly řadu žalob a kvůli mnoha verdiktům žalovaly také ÚOHS.

Firma se už několik let potýká s problémy kolem výběru lesnických firem. Původně je nevybírala v řádných tendrech, jak to podnikům v majetku státu ukládá zákon. Měla dokonce posvěcení ÚOHS, jeho úředníci ale později po konzultaci s Evropskou komisí své stanovisko změnili, a právě to je jádrem současných sporů.