Tak levnou elektřinu jako nyní nebylo dosud možné na pražské energetické burze nikdy pořídit. Lidé přesto letos platí za proud víc než kdykoliv předtím.

Podle úterního vydání Mladé fronty Dnes (MfD) však na to bude reagovat energetická společnost ČEZ. List uvádí, že podle předběžných výpočtů by elektřina mohla zlevnit o šest procent; pokud budou dál klesat velkoobchodní ceny energií, může jít dokonce o 13 procentní pokles. Společnost prý dokončuje propočty a cenové změny představí v úterý dopoledne vedení firmy pod hlavičkou "ČEZ proti krizi a na pomoc české ekonomice".

Přečtěte si více

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v pondělí nechtěl spekulace a dotazy na chystané změny tarifů za elektřinu komentovat. Odkázal na tiskovou konferenci s tím, že cenová změna se dotkne úplně všech.

Ceny na burze padají, ČEZ musí reagovat

ČEZ je v poslední době pod tlakem firem i domácností, kteří poukazují na klesající ceny proudu na burzách. Obchodníci a analytici od přelomu roku předpokládají, že elektřina musí alespoň mírně zlevnit. "Do léta elektřina nezdraží," říká šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Podobně odhaduje vývoj předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. "Cenu počátkem léta tipuji mezi 49 až 51 eury," říká analytik firmy Atlantik FT Petr Novák. Jiří Gavor z poradenské společnosti ENA dokonce čeká, že elektřina zlevní až na 45 eur. Tím pádem by cena elektřiny pro koncového zákazníka měla v Česku výhledově klesnout.

MfD cituje zdroj ČEZ, který nechtěl být jmenován: "Letos samotné ceny nijak upravovat nemůžeme, s nějakou úlevou jak na letošní, a hlavně příští rok, ale přijdeme."

Zlevňování proudu mají na svědomí klesající ceny emisních povolenek a pád poptávky po elektřině způsobený krizí.

Už šestiprocentní pokles by byl vůbec nejvýraznějším zlevněním za posledních 20 let. Domácnosti by podle velikosti spotřeby ušetřily několik set až několik tisíc korun ročně. Proud od ČEZ domácnostem naposledy podražil naposledy v lednu, v průměru o desetinu.

Nové program fixované ceny nezabraly

Společnost ČEZ a po ní i konkurenční E.ON postupně zavedly nabídku fixace cen elektřiny. Revoluční nabídka na trhu, s níž na sklonku loňského roku přišly je ale v této chvíli pro zákazníka nevýhodná.

"Fix 2010" pro domácnosti lidem umožní stanovit si cenu elektřiny na celý příští rok podle ceny na burze ve vybraném měsíci letošního roku. Za tuto cenu, platnou v daném měsíci, pak bude domácnost dostávat elektřinu po celý rok 2010, píše MfD.

Přečtěte si více

Pokud by si někdo vybral například současnou únorovou cenu, platil by příští rok celkově asi o šest procent méně než letos. Cena samotné elektřiny na burze totiž kvůli slábnoucí ekonomice klesá, nyní je o 12 procent nižší, než kolik lidé platí teď. Samotná elektřina má na konečném účtu pro domácnosti jen poloviční podíl - zbytek jsou daně, poplatky za rozvod a služby.

Účty domácnostem a firmám, kterým ČEZ podobný program nabídne zřejmě také, by mohly klesnout ještě výrazněji. Podle některých obchodníků by v létě mohla stát elektřina na burze ještě o třetinu méně. Výše konečné slevy bude záležet i na kurzu koruny. Na pražské burze se s domácí elektřinou obchoduje v eurech a koruna vůči evropské měně oslabuje, což slevu snižuje.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru