Světová hospodářská krize si vybírá další oběti. Španělská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně klesla o jedno procento a po poklesu o 0,3 procenta ve třetím čtvrtletí tak spadla do své první recese od roku 1993.

Španělsko se tak zařadilo po bok dalších evropských zemí, kde už recese také je - tedy Německa, Itálie a Velké Británie. Meziročně se španělský hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 0,7 procenta.

I přes tato špatná čísla je na tom ale španělská ekonomika lépe, než analytici očekávali. Ti totiž Španělsku předpovídali mezikvartální propad do minusu 1,1 procenta a meziročně 0,8 procenta.

 

Přečtěte si také

 

Za celý loňský rok španělská ekonomika vzrostla o 1,2 procenta. Je to vůbec nejhorší celoroční výsledek tamní ekonomiky od poslední recese v roce 1993.

Obavy z horších dat v dalších zemích 

Španělsko je tak první velkou ekonomikou eurozóny, která oznámila své údaje o HDP za poslední čtvrtletí loňského roku. Ekonomové očekávají, že čtvrtletní pokles bude v případě Německa, Itálie a Francie, které oznámí svá data o HDP v pátek, ještě prudší.

Právě Španělsko se potýká s vůbec nejvyšší nezaměstnaností v Evropské unii. Tamní míra nezaměstnanosti v lednu činila 14,4 procenta. V lednu tam přišlo o práci 198 838 lidí a od loňského ledna dokonce 1,06 milionu, což je růst o neuvěřitelných 47 procent. V Německu, které má téměř dvakrát více obyvatel, je bez práce jen o 160 tisíc lidí více.

Většina analytiků podle Reuters očekává, že na konci roku 2010, bude míra španělské nezaměstnanosti kolem 19 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru