Francouzský ropný gigant Total loni zvýšil čistý zisk bez zahrnutí jednorázových položek a změn v hodnotě zásob o 14 procent na rekordních 13,9 miliardy eur (téměř 400 miliard korun). Dodala však, že v samotném čtvrtém čtvrtletí se zisk kvůli prudkému poklesu cen ropy snížil na 2,87 miliardy eur z 3,11 miliardy před rokem.

Společnost hodlá pokračovat v investicích do hledání nových zdrojů, protože očekává, že poptávka po energii se oživí. Firma letos plánuje investovat zhruba 18 miliard eur. Z této částky by mělo 75 procent směřovat do průzkumu a nových ropných polí a nalezišť plynu. Total je s tržní hodnotou téměř 100 miliard eur největší společností ve Francii, napsala agentura Reuters.

Více o tématu - čtěte ZDE

Cena americké ropy se loni v červenci vyšplhala až na rekordní maximum 147,27 dolaru za barel, od té doby však kvůli obavám z negativního dopadu zpomalení ekonomiky na poptávku klesla o více než 100 dolarů. V současnosti se pohybuje pod 40 dolary za barel.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru