Poslanecká sněmovna v pátek v prvním čtení podpořila vládní návrh zákona o volném pohybu služeb, který usnadňuje přístup malých a středních podnikatelů k podnikání v zemích Evropské unie. Zákon umožní například poskytovat dočasně služby v jiných zemích unie pouze na základě povolení mateřské země a nebude třeba dalších povolení v cizině.

Zákon zavádí do českého právního řádu směrnici o volném pohybu služeb. Evropský parlament ji schválil v listopadu 2006 a dal členským státům tři roky na to, aby ji převedly do svých zákonů.

Jak v pátek poslancům řekl ministr průmyslu Martin Říman, znamená to také, že i zahraniční podnikatel bude moci dočasně poskytovat své služby na území České republiky. Stačit mu bude jen povolení vydané v jeho domovské zemi.

Více o tématu - čtěte ZDE

Zákon také zavádí takzvaný tichý souhlas. Podle Římana jde o "revoluční věc" v českém správním řádu. Pokud podnikatel zažádá o oprávnění k nějaké činnosti a úřad ve stanovené lhůtě nereaguje, má se za to, že oprávnění vzniklo. "Je to silný bič na byrokracii, která bude nucena to rozhodnutí vydat," podotkl ministr.

Evropská komise si od nové legislativy slibuje nastartování hospodářského růstu a vytvoření nových pracovních míst. Také vláda v důvodové zprávě s odvoláním na analýzu Vysoké školy finanční a správní uvádí, že přijetí zákona se pozitivně promítne do růstu tržeb podnikatelů a tím i do vyšších daňových odvodů. Zákon by také měl přispět k růstu ekonomiky a tvorbě nových pracovních míst.