Česká finanční skupina PPF se dohodla s ruským podnikatelem Igorem Jakovlevem na převzetí kontrolního podílu v největší ruské maloobchodní síti bílé techniky Eldorado. Uvedl to v pátek mluvčí PPF Alexej Bechtin. Skupina nejbohatšího Čecha Petra Kellnera už má pro transakci i nezbytný souhlas ruského antimonopolního úřadu (FAS).

"Memorandum o porozumění vymezuje podíl skupiny PPF ve společném podniku na 50 procent plus jedna akcie," uvedl Bechtin. PPF podle něj plánuje do kapitálu firmy převést značnou část mimořádného úvěru, který skupina Eldoradu v minulosti poskytla. "Firma tak bude schopná úspěšně čelit náročným výzvám, které přináší současné turbulentní období na trhu," dodal mluvčí.

Eldorado v miliardových dluzích

Podle pátečního vydání listu Vedomosti dosavadní majitel Eldorada Igor Jakovlev transakcí urovná své dluhy vůči PPF, jejichž přesnou výši však nyní neprozradil. Podle listu se na akcie přemění dluh ve výši přibližně 400 milionů dolarů (8,6 miliardy korun).

Sám Jakovlev vloni v létě přiznal, že firma celkově dluží okolo miliardy dolarů. Na podzim pak PPF poskytla Eldoradu úvěr 500 milionů dolarů s tím, že věřitel může v budoucnu převzít většinový podíl ve firmě. Dohoda podle listu počítala se splacením úvěru buď penězi, anebo podílem, jehož výše měla záviset na prodejích v letošním roce.

"Teď jsme odmítli obě varianty. Memorandum stanovilo podíly obou stran. Nic už nedlužím PPF, ani ona mně," uvedl Jakovlev. Dozorčí rada firmy ještě nebyla zvolena, ale má do ní podle Jakovleva vejít on sám a Kellnerův společník Jiří Šmejc.

Transakce proběhne ve třech etapách 

Podle Vedomostí se transakce má uskutečnit ve třech etapách. Nejprve se vlastníkem Eldorada má stát kyperská společnost Eastern Holding, kterou pak koupí další kyperská firma Fasipero, a ve třetí etapě se majitelem 50 procent a jedné akcie této kyperské firmy přes další kyperskou společnost Tromson stane PPF. Vše už schválil antimonopolní úřad FAS, podle jehož představitele Timofěje Nižegorodceva se v žádosti PPF zmiňuje i možnost prodeje podílu v Eldoradu společnosti Generali Financial Holding FSP. Představitelé Generali se k tomu nevyjádřili.

Složitá transakce má podle dřívějších vyjádření expertů ochránit PPF před případnými riziky, například nároky ruských daňových úřadů. Ty začaly loni v únoru od Eldorada vymáhat téměř 15 miliard rublů (skoro 9,9 miliardy korun) za nedoplatky z let 2004 a 2005 a vzápětí se banky začaly dožadovat splacení úvěrů za 400 milionů dolarů a dodavatelé zastavili přísun zboží. Poté se vedení obchodní sítě distancovalo od stejnojmenné akciové společnosti, která sama požádala o vyhlášení bankrotu.

Eldorado je v Rusku klíčovým partnerem splátkové firmy Home Credit & Finance Bank ze skupiny PPF. Loňský obrat řetězce se pohyboval kolem pěti miliard dolarů. Právě tuto "zdravou část" firmy s 1300 prodejnami bílé techniky v Rusku a na Ukrajině by PPF měla získat.

Více o tématu - čtěte ZDE

Mezinárodní finanční skupina PPF se zaměřuje především na spotřebitelské financování a bankovnictví pro spotřebitele pod značkou Home Credit. Skupina vyhledává investiční příležitosti na rostoucích trzích střední a východní Evropy a Asie. Prostřednictvím podílu v Generali PPF Holdingu skupina působí na trhu pojišťovnictví ve střední a východní Evropě. Hodnota spravovaných aktiv převyšuje osm miliard eur. Svoji vlastnickou a řídící strukturu má PPF v Nizozemsku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru