Švédská stavební společnost Skanska už neočekává splnění finančních cílů stanovených na rok 2010. Její zisk v posledním čtvrtletí loňského roku se propadl na 71 milionů švédských korun (192 milionů korun) před zdaněním z 1,73 miliardy švédských korun před rokem.

Dosažený výsledek byl hluboko pod očekáváním finančních trhů. Desítka analytiků podle ankety agentury Reuters čekala v průměru zisk 625 milionů švédských korun.

"Na všech trzích, poptávka po stavebních pracích je velmi slabá. V severských zemích především," uvedla Skanska ve zprávě. "Žádostí o nové projekty od soukromých zákazníků na stavebním trhu prudce ubylo," dodala.

Propouštění se nevyhlo ani Skanske

Skanska za čtvrtletí odepsala 1,27 miliardy švédských korun. Z toho asi 649 milionů se týkalo stavebních projektů, 519 milionů představovaly náklady na propouštění a zbytek byly dodatečné náklady přerušených operací. 

Společnost v listopadu uvedla, že v severní Evropě kvůli poklesu zakázek propustí celkem 3400 zaměstnanců. V souvislosti s tím Skanska oznámila odpis 600 milionů švédských korun.

Více o tématu - čtěte ZDE

Skanska je třetí největší stavební koncern na světě a na českém trhu její pobočka Skanska CS zaujímá první místo. Kromě Česka a Skandinávie působí na Slovensku, v USA, Jižní Americe a Británii.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru