Česká národní banka ve čtvrtek prozradila, co se vlastně už dopředu tušilo: že totiž bojuje nejméně se třemi soupeři. S recesí, příliš slabou korunou a bankami, které sedí na penězích.

Ani v jednom zápase není předem dáno, kdo vyhraje, podotýkají analytici. Už proto, že ne vždy je to národní banka, která určuje pravidla hry.

Čtěte dále, co všechno se může stát po klíčových rozhodnutích, která Česká národní banka oznámila ve čtvrtek:

Proč ČNB poprvé odhalila, co si myslí o koruně - ZDE

Zbývá ještě někdo, kdo by věřil, že nejsme v recesi? - ZDE

Kdy začnou banky zlevňovat hypotéky - ZDE

Firmy jsou bez peněz a na finančním trhu mrzne - ZDE

 

KorunaPříliš slabá koruna

Česká národní banka začala jako jediná centrální banka na světě zveřejňovat předpověď vývoje kurzu své měny. Guvernér Zdeněk Tůma rovnou využil tuto příležitost na jeho slovní podporu.

»Podobně jako koruna celkem evidentně přestřelila směrem k posílení během minulého roku, tak teď jsme toho názoru, že přestřelila opačným směrem,« uvedl. Podle ČNB by měl letos průměrný kurz činit 25,80 koruny za euro, v roce 2010 pak 25,6 koruny za euro.

Více ZDE: ČNB předpovídá, že euro bude v průměru za 25.80

Většina analytiků vidí korunu slabší, do pololetí očekávají propad až k 30 korunám za euro, ti z investiční banky Goldman Sachs dokonce nedávno předpověděli, že by euro do půl roku mohlo stát i 32 korun.

To by byl oproti hodnotám z loňského července skutečně hluboký pád - tehdy se euro prodávalo za rekordních méně než 23 korun. Tůma připustil, že měnový kurz je nejrozkolísanější veličinou, kterou ČNB předpovídá.

Přidal se k mínění některých analytiků, podle nichž velcí globální investoři házejí Česko do jednoho pytle například s Maďarskem, jehož hospodářská situace je mnohem horší než České republiky. Na to upozorňuje i německý deník Die Welt. Podle jím oslovených analytiků hrozí Česku, Polsku a Maďarsku kvůli měnám tvrdý náraz.

Více ZDE: Krize kazí plány, Polsko musí zapomenout na euro 

V Česku ale není situace tak hrozivá jako v ostatních dvou zemích - nemá tak značný zahraniční dluh.

 

Koruna

Už jsme v recesi

Oficiálně potvrzeno - Česko čeká letos recese. Oznámila to včera ČNB, která pro letošní rok ve svém novém odhadu očekává pokles ekonomiky o 0,3 procenta.

To by bylo nejhorší číslo od roku 1998, přitom pokles může být nakonec ještě hlubší. »Rizika naší prognózy jsou směrem dolů,« uvedl guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Banka, která má jako hlavní úkol hlídat inflaci, se v době hospodářského útlumu nemusí ničeho takového bát.

To, že i do Česka dorazila recese znamená, že lidé budou poprvé za deset let chudnout. Méně se utrácí, vyváží i investuje. Podle ekonomů je pravděpodobné, že v recesi je ekonomika už teď. Například vývoz v prosinci propadl oproti minulému roku o 13,4 procenta.

Více ZDE: ČNB přiznala recesi. Poprvé

 

Koruna

Hypotéky. Kdy konečně zlevní?

Proto, aby banky začaly půjčovat, firmy měly peníze na provoz a odrazily se v krizi ode dna, srazila centrální banka úrokové sazby na historické minimum. Takový úrok měla ČNB poprvé a naposledy před třemi lety, nižší nikdy nebyl. Právě za tyto sazby si banky mohou u ČNB ukládat peníze a odvíjejí se od nich také úroky za které si půjčují mezi sebou.

Podobně jako ve Spojených státech, kde jsou úroky již na nule, však tento "trik" na banky nezabírá. Sazby u hypoték zůstávají vysoké - u jednoletých fixací se pohybují nad pěti procenty.

Přečtěte si také

"Bohužel, kroky ČNB zatím nepřinášejí to, co si od toho slibuje, to je rozhýbání peněžního trhu.  Zdroje na dlouhodobé refinancování hypoték jsou tak pro nás stále drahé. Byl bych překvapený, kdyby některá banka plošně snížila úroky na hypotékách," řekl šéf Hypoteční banky Jan Sadil.

"K čemu dojít může je to, že se sníží úroky  jen na některém vybraném typu hypotéky v rámci takzvané akční nabídky," dodal.

Jako jedna z mála šla již před zasedáním ČNB s úroky mírně dolů UniCredit Bank. Banky však nezlevní hypotéky dokud z trhů nezmizí nervozita a neodezní krize.

 

Koruna

Firmy bez peněz a trh je zamrzlý

Žádná euforie z nízkých úroků ČNB nevládne ani u firem. Těm totiž banky stále půjčují jen velmi omezeně.

"Banky v této chvíli musí pochopit, že podnikatelé jejich peníze potřebují a podle toho by měly postupovat. V současnosti se bankovní domy chovají jako „kamarádi bez charakteru - když je dobře, vycházejí vstříc, ale když je na obzoru problém, obracejí se zády," stěžuje si šéf Hospodářské komory Petr Kužel.

Banky se však teď řídí heslem: Opatrnost a hotovost nade vše.

"Banky jsou samozřejmě opatrné, když nevidí, že firma je připravená na krizi, tak nepůjčí. Proto je počet těch firem, kterým banka nepůjčí je větší než býval," vysvětluje šéf české Raiffeisenbank Lubor Žalman. "Když například máte klienty, kteří jsou dodavateli automobilek, a do dneška neví, kolik si od nich automobilka letos objedná třeba plechů, gum nebo volantů, tak na základě čeho máte vědět, kolik jim půjčit?" dodal.

Ekonomické BLOGY na iHNed.cz

I když nižší sazby mají jen malý efekt centrální banka si je může dovolit, protože inflace - kterou se snaží krotit vyššími úroky je kvůli krizi téměř nulová. "Nízkými úroky tak může trochu pomoci a nic tím nezkazí," glosoval hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Podle Tůmy celková inflace klesne k hodnotám blízko nule, potom začne opět růst a v pololetí 2010 se bude blížit dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB.

ČNB navíc nemá mnoho jiných možností jak trh s úvěry oživit. Západní centrální banky sice krize donutila k tomu, že od bank odkupují akcie a dluhopisy, aby jim dodali hotovost, tu však velké české banky mají. Protože však nikomu nevěří, "sedí" na penězích.

"Spíše se bude spoléhat na to, že úvěrovou aktivitu podpoří vládní garance za úvěry, které budou součástí fiskálního balíku," dodal Marek. Jedním z chystaných vládních opatření proti krizi je posílení záruční banky a garance úvěrů firmám, které mají zajištěný odbyt.