Evropská centrální banka (ECB) ponechala podle očekávání hlavní úrokovou sazbu na dvou procentech. Naposledy tak ECB hýbala s úrokovými sazbami v polovině ledna, kdy je snížila o 50 basických bodů. ECB snižovala sazby až do poloviny ledna čtyři měsíce.

Prezident ECB Jean-Claude Trichet na zasedání bankovní rady v lednu naznačil, že další pokles bude možné čekat v březnu, až budou k dispozici nové ekonomické údaje a prognózy. Trhy očekávají, že příští měsíc sníží ECB klíčovou sazbu o 50 basických bodů na 1,5 procenta.

Ve čtvrtek měly na programu své měnové zasedání i některé další centrální banky v Evropě. Nevyvarovala se toho ani Česko. Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila hlavní úrokovou sazbu podle očekávání o půl procentního bodu. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak v Česku klesla na 1,75 procenta a je tak nejníže od října 2005. 

Přečtěte si také

Čtvrtečního zasedání se neúčastnil viceguvernér Mojmír Hampl, bankovní rada tak jednala v šesti lidech. ČNB rovněž snížila diskontní sazbu na 0,75 procenta a lombardní sazbu na 2,75 procenta.

Britské sazby lámou rekordy

Úrokové sazby v době prohlubující se světové finanční krizi a ekonomické recese prudce snížují centrální banky po celém světě. Ve Spojených státech amerických a v Japonsku jsou už de facto na nulové úrovni, centrální banky se začínají uchylovat k nestandardním krokům zvyšujícím množství peněz v oběhu.

Britská centrální banka Bank of England (BoE) ve čtvrtek snížila hlavní úrokovou sazbu o 50 basických bodů na rovné jedno procento. Díky rozhodnutí Bank of England tak sazby překonaly svůj dosavadní rekord z prosince loňského roku, kdy je britská centrální banka snížila v rámci boje s krizí na tehdy nejnižší úroveň v historii.