Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila hlavní úrokovou sazbu podle očekávání o půl procentního bodu. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, klesla na 1,75 procenta a je tak nejníže od října 2005, informovala mluvčí centrální banky Pavlína Bolfová.

Trhy očekávaly snížení základní úrokové sazby o 50 basických bodů, objevovaly se však i spekulace o 0,25procentním snížení sazeb. Většina analytiků předpokládala pokles o půl procentního bodu na 1,75 procenta.

Čtvrtečního zasedání se neúčastnil viceguvernér Mojmír Hampl, bankovní rada tak jednala v šesti lidech. ČNB rovněž snížila diskontní sazbu na 0,75 procenta a lombardní sazbu na 2,75 procenta.

Přečtěte si také

 

Důvodem pro další uvolnění měnové politiky byla inflace. Navíc dochází k prudkému propadu poptávky, což se negativně projevuje na výkonu průmyslu. Obavy z dopadů finanční krize ovlivňují domácí spotřebu, maloobchodní tržby klesají. Kromě poptávky tlačí inflaci dolů nejen nižší poptávka, ale rovněž ceny komodit a potravin.

Inflace nebo slabší koruna?

Silný faktor, který je naopak proti dalšímu snížování sazeb, je oslabující koruna. Ta v posledních dnech oslabila jak k euru, tak vůči dolaru na úrovně kde se pohybovala více než přred rokem. Analytici proto varují, že by snížení mohlo korunu ještě oslabit.

Před dalším prudkým snižováním úrokových sazeb také varoval koncem ledna například člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík. "Budeme muset počítat s tím, že oslabování koruny se projeví na inflaci. To je riziko, které mě nyní odrazuje od radikálního snížení sazeb," upozornil. 

Aby pokles sazeb ČNB pocítili i klienti bank, musí se na trh navrátit důvěra, a to jak mezi bankami navzájem, tak ve schopnost klientů splácet úvěry. Mezibankovní trh už pomalu "rozmrzá" - měsíční sazba PRIBOR za poslední tři měsíce klesala z říjnových 4,34 na lednových 2,56 procenta. 

Naposledy snížila ČNB základní úrokovou sazbu o 50 basických bodů na 2,25 procenta na svém prosincovém zasedání. V minulém roce pak snížila centrální banka sazby celkem třikrát.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru