Japonský výrobce elektroniky Panasonic Corp. se ve třetím fiskálním čtvrtletí kvůli slabé poptávce a silnému jenu propadl do ztráty. Firma, která působí rovněž v České republice, současně oznámila, že do konce března 2010 propustí po celém světě 15.000 zaměstnanců, což je zhruba pět procent celkové pracovní síly společnosti. Ztrátu Panasonic očekává poprvé po šesti letech i za celý rok.

Polovina z plánovaného počtu propuštěných by měla být z továren v zahraničí a polovina z Japonska. Manažer Makota Uenojama oznámil, že firma uzavře asi 20 % z celkového počtu 239 závodů a provozů. Výrobce digitálních fotoaparátů Lumix, televizorů s plochou obrazovkou Viera, baterií a mobilních telefonů uzavře 14 továren v zahraničí a 13 doma v Japonsku.

Uenojama dodal, že "příští fiskální rok bude ještě tvrdší než ten, který nyní končí".

Přečtěte si také

Čistá ztráta společnosti za říjen až prosinec činila 63,1 miliardy jenů (15,6 miliardy Kč). Ve stejném období předchozího roku firma hospodařila se ziskem 115,2 miliardy JPY. Stejně jako většina dalších japonských technologických společností má Panasonic problémy kvůli silnému jenu a poklesu poptávky způsobenému globální krizí. Tržby se podle společnosti ve třetím čtvrtletí snížily ve všech segmentech.

Za celý fiskální rok do konce března Panasonic očekává ztrátu 380 miliard jenů. Původně přitom společnost očekávala zisk 30 miliard jenů, napsaly agentury AP a Reuters.

Krize sužuje i pýchy japonské elektroniky

Frimy, které od září 2008 oznámily propouštění íce než 10.000 lidí
(Zdroj: Reuters)
Firma
(Obor podnikání)
 Počet propuštěných
Hewlet-Packard (IT) Caterpillar (strojírenství)
NEC (elektronika)
Pfizer (farmacie)
Sony (elektronika)
Metro (maloobchod)
Panasonic (elektronika)
Alcoa (produkce hliníku)
Rio Tinto (těžba)
AT&T (telekomunikace)
British Telecom (telekomunikace)

24.600
21.610
20.000
19.500
16.000
15.000
15.000
14.000
12.000
10.000

Panasonic není jedinou japonskou společností, která čeká za celý rok ztrátu a bude propouštět. Již dříve před ztrátou varovali výrobci elektroniky Sony, NEC a Hitachi.

Sony také oznámila, že propustí 16.0000 zaměstnanců a TDK 8000 zaměstnanců. Největší propiuštění z oboru oznámila hi-tech společnost NEC, která po celém světě zruší 20 tisíc pracovních míst. Propouštění mají v plánu i automobilky.

Společnost již řadu let působí také v České republice. V Plzni vyrábí více než desetiletí televizory Panasonic. Další závody na elektroniku má v Plané na Tachovsku a v Pardubicích.


 


 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru