Čistý zisk polské BRE Bank, která vlastní českou mBank, klesl v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o 75,2 procenta na 35,2 milionu zlotých (zhruba 221,9 milionu korun). Mezičtvrtletně se tak zisk polského finančního ústavu propadl o 82,6 procenta. Hospodářský výsledek podle banky ovlivnily především rostoucí rezervy na špatné úvěry a ztráty z investic.

Rezervy na ztráty banky se zvýšily téměř čtyřnásobně na 130 milionů zlotých. Částečně se tak banka snaží ochránit před ztrátami klientů způsobených sázkami na špatný vývoj kurzu zlotého, který oslabil na několikaleté minimum.

 

Přečtěte si také

 

Snižování nákladů 

BRE letos hodlá snížit náklady o 280 milionů zlotých. Zároveň banka prozatím zrušila plány na rozšíření internetové bankovní divize v Maďarsku a Rumunsku. BRE plánuje snižovat náklady hlavně prostřednictvím vyjednání nižšího nájemného u svých poboček, omezením bonusů a snížením výdajů za systémy IT.

BRE Bank je třetím největším úvěrovým ústavem v Polsku, přes 70 procent v ní vlastní německá Commerzbank. Společnost mBank vstoupila do Česka v listopadu roku 2007. Prosadit v ČR se hodlá zejména nízkými poplatky. Služby poskytuje především přes internet, zřízení a vedení běžného účtu včetně platební karty nabízí zdarma. Do poloviny loňského července získala 110 000 klientů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru