Americká automobilka Ford se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla do ztráty 5,9 miliardy dolarů (přes 121 miliard korun). Za celý rok pak automobilka skončila ve ztrátě 14,6 miliardy dolarů. Informovala o tom ve čtvrtek firma.

V posledním čtvrtletí roku 2007 měl Ford ztrátu 3,06 miliardy dolarů. Druhý největší americký výrobce automobilů zároveň oznámil, že nebude potřebovat překlenovací úvěr od americké vlády, pokud nepřijde mnohem větší zpomalení. 

Čtěte více o problémech automobilového průmyslu

Propad tržeb o 36 procent

Tržby firmy ve čtvrtletí dosáhly 29,2 miliardy dolarů, oproti stejnému období roku 2007 se propadly o 36 procent. Během posledního čtvrtletí loňského roku vyčerpal v automobilové divizi hotovost zhruba 5,5 miliardy dolarů.

Ford bude nadále čerpat peníze z úvěrových linek, které má k dispozici. Celkem může využít 10,1 miliardy dolarů. Podle vedení Fordu je to dost peněz na prosazení plánu restrukturalizace i bez státní pomoci. 

Přečtěte si další články o hospodářských výsledcích firem

V úvěrové divizi Fordu bude zrušeno zhruba 1 200 míst, tedy 20 procent pracovní síly. Ford se také dohodl s odborovou organizací United Auto Workers, že už nebude provozovat banku pracovních míst. Ta funguje tak, že z ní firma dává většinu platu zaměstnancům, které kvůli nedostatku práce nemůže zaměstnat. 

Švédské pobočky Volvo Cars a Ford Motor ve čtvrtek podle agentury Bloomberg požádaly o úvěr ve výši pěti miliard švédských korun (zhruba přes 13 miliard korun) od Evropské investiční banky (EIB) na pomoc ekologicky šetrných automobilů a na zachování produkce. Tento úvěr se má opírat o záruky od švédské vlády. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru