Vláda dnes schválila novelu zákona o investičních pobídkách, podle které by tuto podporu v budoucnu mohly čerpat pouze technologická centra a centra sdílených služeb. Naopak zpracovatelský průmysl by již pobídky od státu dostávat neměl.

Novinářům to po jednání vlády řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, podle kterého je platnost upravených pobídek v novele stanovena na dva roky a poté může být případně prodloužena.

Součást "protikrizového" balíčku

"Vláda se nakonec přiklonila k tomu, že nezruší zákon o investičních pobídkách, ale změní jeho strukturu. A to v tom duchu, že definitivně skončí podpora zpracovatelského průmyslu, tedy toho, co jsme si zvykli nazývat podpora montoven, a místo toho bude zákon o investičních pobídkách podporovat výroby a služby s vyšší a vysokou přidanou hodnotou," uvedl Říman.

Novela je podle Římana součástí protikrizového balíčku, přičemž platnost upravených investičních pobídek byla stanovena na dva roky, aby více motivovaly investory zamířit do Česka právě nyní. Novela i nadále počítá s tím, že investoři mohou získat slevu na dani vypočtenou podle výše investice nebo objemu mezd. "Ti, kdo přijdou po nás za dva roky, mnohou zvážit, zda program prodlouží, či nikoliv," podotkl Říman.

Vláda mu loni v dubnu uložila předložit novelu, která by původní zákon o investičních pobídkách zrušila. Porada ekonomických ministrů ale v srpnu rozhodla, že se má pouze změnit zaměření podpory.

Více čtěte ZDE: Investiční pobídky a automobilky v Česku

Investiční pobídky jsou v Česku poskytovány od roku 1998. Pomocí tohoto systému investoři naplánovali v Česku investovat více než 413 miliard korun, přičemž celková maximální výše přislíbené podpory činí přes 148 miliard korun. Firmy, které investiční pobídky využily vytvořily více než 87 000 pracovních míst.

Někteří ekonomové však upozorňují, že investiční pobídky zvýhodňují vybrané velké společnosti a že po vyčerpání pobídek se přesunují dále na východ. Kritiku si také vysloužilo jednostranné zaměření české ekonomiky, kdy pobídky dostaly ve velkém především automobilky, které nyní v době krize hromadně propouštějí.

ČR loni prostřednictvím agentury CzechInvest získala rekordních 213 investičních projektů, kterých bylo ve srovnání s rokem 2007 o 12 více. Hodnota investic ale meziročně klesla o 41 miliard korun na 30 miliard korun. Hlavní podíl totiž loni poprvé měly investice zaměřené na výzkum, vývoj a služby, které jsou finančně méně náročné. Zhruba 60 procent investičních projektů v hodnotě téměř deseti miliard korun loni připravily české firmy.