Největší evropský výrobce spotřební elektroniky Royal Philips Electronics se v posledním kvartálu loňského roku propadl do ztráty. Firma již ohlásila, že pro tento rok seškrtá svůj rozpočet a zruší 6000 pracovních míst.

Propouštění v nizozemském podniku se bude týkat z největší části výroby osvětlovacích zařízení, kterou silně zasáhl odliv zakázek od producentů automobilů a mobilních telefonů.

"Naše výsledky za čtvrté čtvrtletí potvrzují očekávání, které jsme vyjádřili na počátku prosince, že se náš ekonomický výhled zhoršuje a že rok 2009 bude kritický," uvádí se v prohlášení společnosti citovaném agenturou Bloomberg. 

Nizozemský podnik ohlásil, že jej slabé ekonomické prostředí, odpisy a náklady na restrukturalizaci v posledních třech měsících loňského roku stály 1,47 miliardy eur (přes 41 miliard korun) ve srovnání se ziskem 1,4 miliardy eur ve stejném období předchozího roku. Tržby firmy se snížily o 9,7 procenta na 7,62 miliardy eur.

Philips, který je největším světovým výrobcem osvětlení a předním producentem spotřební elektroniky a zdravotnického zařízení, musl loni odepsat hodnoty některých podílů v hodnotě více než jedné miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru