Ruská centrální banka znovu mírně rozšířila pásmo pro obchodování tamní měny. Agenturu Bloomberg o tom informoval nejmenovaný představitel banky.

Jde již o devatenáctou devalvaci v řadě do 11. listopadu, kdy měnový regulátor s postupným znehodnocováním měny začal. Rubl se po dopoledním mírném posílení vrátil k dlouhodobému trendu oslabování a po 12. oslabil vůči eurodolarovému koši o 0,6 procenta. Koš, který má chránit ruské vývozce před neočekávanými výkyvy je tvořen z 55 procent dolary a ze zbylé částy eury.

 

Přečtěte si také:

 

Podle ČTK se zároveň v Rusku znovu objevila svérázná měna, jíž tamní obchody a restaurace využívaly v dobách zhroucení státních financí před deseti lety. Ruská specialita, takzvaná smluvní jednotka, má zkratku u.e. Cenovka, na níž je uvedena může vyjadřovat cenu v dolarech, nebo i v eurech. Její největší záludností ale je, že přepočet na ruble závisí výhradně na poctivosti a vůli prodejců.

Ti se po rozčarování z pádu rublu v posledních měsících zase vracejí ke starým zvykům. Vládní list Rossijskaja gazeta už byl nucen upozornit, že zákon o ochraně práv spotřebitelů vyžaduje v obchodech cenovky výlučně v rublech. Využívat "smluvních jednotek" tak legálně mohou například prodejci nemovitostí, i ti však mají povinnost uvádět cenu zároveň i v rublech.

Podle šéfa organizace na obranu práv spotřebitelů Dmitrije Janina se zatím neděje nic hrozného. To se ale změní, nastane-li stejná praxe jako před lety, kdy si prodejci určovali vlastní kurzy. Deset u.e. tak mohlo znamenat klidně 250 i 350 rublů. Takzvaná smluvní jednotka tehdy zmizela s posílením ruské měny díky růstu cen plynu a ropy.