Evropská komise 1. března spustí nákupy másla a sušeného odstředěného mléka za předem dohodnuté ceny. Celý program by měl trvat do srpna.

"Už teď je ale zřejmé, že navržených 30 tisíc tun másla a 109 tisíc tun sušeného mléka se brzy naplní, a komisařka proto už teď deklarovala připravenost podpořit trh s mlékem i nad tyto kvóty," sdělila mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková. Kromě intervenčních nákupů bude unie dotovat nejen vývoz másla a sušeného odstředěného mléka, ale i sušeného plnotučného mléka a sýrů.

Čtěte také:

Gandalovič, který setkání ministrů zemědělství EU předsedá, před třemi týdny českým farmářům přislíbil, že v rámci českého předsednictví navrhne Evropské unii zavedení dotací na vývoz mléka a mléčných výrobků do třetích zemí a intervenční výkupy ze strany státu za dohodnutou cenu.

Světový trh s mlékem v současné době stagnuje. V České republice jsou výkupní ceny mléka o třetinu nižší než před rokem. Náklady na výrobu jednoho litru mléka se podle zemědělců v současné době pohybují kolem osmi korun, v prosinci od nich vykupovali zpracovatelé litr za cenu pod sedmi korunami. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby se nyní v ČR vykupuje mléko za nejnižší ceny v EU.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru